Státní banka zaplatí za dluhy zkrachovalé módní skupiny Premium Fashion Brands | E15.cz

Státní banka zaplatí za dluhy zkrachovalé módní skupiny Premium Fashion Brands

Daniel Novák

Za dluhy bývalých majitelů tuzemských obchodů Hugo Boss, Geox nebo Armani Exchange bude platit rovněž státní Českomoravská záruční a rozvojová banka. Do insolvence již spadl i někdejší provozovatel prodejen Beltissimo.

Českomoravská záruční a rozvojová banka musí České spořitelně vyplatit miliony korun. Jde o záruky za úvěry, které soukromá banka poskytla zbankrotovaným společnostem z retailové skupiny Premium Fashion Brands.

V případě společnosti X-Trading, která ve skupině PFB zaštiťovala prodej italské značky Geox, vyplatí ČMZRB České spořitelně 2,8 milionu korun, vyplývá z dokumentů zveřejněných v insolvenčním rejstříku. Státní banku čeká rovněž výplata záruk za úvěry firmy Finenare. To je další zkrachovalá součást PFB dříve mimo jiné provozující obchody Hugo Boss v obchodních centrech Palladium a Nový Smíchov. Rovněž v tomto případě bude vyplacené záruky inkasovat Česká spořitelna.

„Protože veškeré údaje o našich klientech podléhají bankovnímu tajemství, nemůžeme poskytnout informace o tomto klientovi nebo o jeho obchodních aktivitách spojených s naší bankou,“ odpověděl na dotaz ohledně celkových pohledávek ČMZRB vůči Premium Fashion Brands Michal Pluta, ředitel strategie a marketingu rozvojové banky.

Záruky za komerční bankovní úvěry jsou nejčastější formou podpory pro malé a střední podniky ze strany ČMZRB. Za prvních deset letošních měsíců vystavila státní rozvojová banka záruky za 5,7 miliardy korun.

„V okamžiku, kdy firma úvěr zajištěný státní zárukou přestane splácet, dojde si soukromá banka pro peníze do státního peněžního ústavu,“ popsal fungování záruk bankovní poradce, který si nepřál být jmenován.  

Ze zveřejněných insolvenčních dokumentů je však zřejmé, že na vrub státní rozvojové banky půjde jen malá část dluhů firem ze skupiny PFB. Jen úvěry a půjčky firmám ze skupiny mají být ve výši zhruba čtvrt miliardy korun. Spolu s dalšími závazky se má celkové zadlužení skupiny dostat na 477 milionů. Velké dluhy mají firmy kolem PFB vůči České spořitelně a Bance Creditas.

Aktuálně jsou v insolvenci tři ze čtyř firem skupiny. Posledním přírůstkem v insolvenčním rejstříku jsou obchody Beltissimo. V insolvenci je rovněž firma RZN Czech. Přes ní ovládal polovinu PFB podnikatel Marián Vrtoch. U firem X-Trading a Finenare soud ustanovil předběžného insolvenčního správce. Stal se jím Lee Louda, který má zvláštní povolení řešit velké bankroty.

Skupina Premium Fashion Brands se začala formovat v roce 2015. Zahrnula tuzemské prodejny značek Geox, Beltissimo, Armani Jeans nebo část obchodů Hugo Boss. Přední postavou skupiny byl advokát Jaroslav Havel. Letos na jaře se však se svými někdejším partnerem Mariánem Vrtochem rozešel. Ten navázal spolupráci se skupinou FPD Group miliardáře Antona Siekela. Následně začal přesun části majetku dceřiných firem Premium Fashion Brands do nových struktur.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!