Svaz obchodu se připravuje na řež o moc, řetězcům se prý znelíbil Juračka | E15.cz

Svaz obchodu se připravuje na řež o moc, řetězcům se prý znelíbil Juračka

Svaz obchodu se připravuje na řež o moc, řetězcům se prý znelíbil Juračka
Zdeněk Juračka
• 
ZDROJ: čtk

Daniel Novák

Současně s bojem o moc v Hospodářské komoře se nyní schyluje k bitvě o kormidlo také ve Svazu obchodu a cestovního ruchu. V dubnu čeká lobbistickou organizaci obchodníků valná hromada, na níž se velké potravinářské řetězce pravděpodobně pokusí odstranit dosavadního prezidenta svazu Zdeňka Juračku.

„Zahraničním řetězcům se moje osoba zastupující domácí řetězec příliš nezamlouvá,“ řekl deníku E15 sám Juračka. Vedle šéfování svazu je totiž zároveň hlavou tuzemské maloobchodní skupiny COOP.

Mezi členy Svazu obchodu a cestovního ruchu jsou ze zahraničních řetězců například Ahold, Globus, Makro, Spar a Tesco. Na otázku ohledně sesazení Juračky ze svazového trůnu nikdo z jejich zástupců přímo neodpověděl.

Mimo záznam jsou ale obchodníci sdílnější. Vadí jim například, že si Juračka údajně ve svazu hraje jen na svém vlastním písku a není schopný důrazněji hájit zájmy řetězců. „Maloobchod má stejný počet hlasů jako provozovatelé kempů a tábořišť,“ uvedl zdroj z prostředí řetězců, který si nepřál být jmenován.

Zdeněk Juračka
Šle, bradka, košile s vyhrnutými rukávy a přímočaré vyjadřování. Možná i proto mají média Zdeňka Juračku ráda, pokud je potřeba okomentovat aktuální dění v maloobchodu. V čele Svazu obchodu a cestovního ruchu je od roku 2008. V oblasti spotřebních družstev, která zastřešuje jeho síť COOP, se ale pohybuje už od roku 1969. Předloni se pokusil také o flirt s politikou. Jako nestraník kandidoval ve volbách do Senátu za TOP 09 a Starosty, ale neuspěl.

Současně ale pochybuje, že se zahraničním hráčům podaří Juračku odstranit. Opozice proti dosavadnímu prezidentovi prý slábne a není příliš jasné, kdo by se měl stát jeho nástupcem.

O trablech s personálním obsazením svazového manaz žerského postu svědčí také fakt, že už skoro rok je neobsazená pozice viceprezidenta svazu, která se uvolnila po vyhazovu Martina Ditmara vedení Intersparu. Právě tento post přitom ve svazu patří v situaci, kdy mu velí představitel domácího řetězce, zahraničním sítím.

Zdeněk Juračka: Vyhláška o značení pečiva je paskvil roku

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!