Světový prodej hudby poprvé klesl pod 15 miliard dolarů | E15.cz

Světový prodej hudby poprvé klesl pod 15 miliard dolarů

Vinylové desky
Vinylové desky
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Celosvětové příjmy z prodeje hudby loni poprvé klesly pod 15 miliard dolarů (383,7 miliardy korun). Zvyšoval se hlavně digitální prodej a vůbec poprvé byl podíl příjmů z digitálního prodeje na celkových příjmech zhruba stejný, jako fyzický prodej, tedy prodej hudby na hudebních nosičích. Vyplývá to z údajů Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

Celkové příjmy se loni snížily o 0,4 procenta na 14,97 miliardy dolarů. Na svém vrcholu byl hudební průmysl v roce 1999, kdy příjmy dosáhly 26,6 miliardy USD.

Fyzický prodej se snížil o 8,1 procenta na 6,89 miliardy dolarů. Fyzický hudební trh, kam spadá vše od vinylových desek po DVD, má stále dominantní podíl na některých předních světových trzích, včetně Francie, Německa a Japonska. Prodej vinylových desek se pak loni zvýšil o 54,7 procenta a na celkových příjmech se podílel dvěma procenty.

Příjmy z digitálního prodeje stouply o 6,9 procenta na 6,85 miliardy dolarů. K růstu příjmů z digitální hudby přispěly hlavně příjmy z předplatného, které stouply o 39 procent a na celkových příjmech z digitálního prodeje se podílejí 23 procenty. Vyrovnaly tak pokles z příjmů ze stahování nahrávek o osm procent.

V Česku prodej roste

V USA příjmy z prodeje hudby stouply o 2,1 procenta, v Kanadě však klesly o 11,3 procenta. V Evropě se prodej hudby snížil o 0,2 procenta, v jednotlivých zemích se však výkon lišil. Ve Francii a Británii prodej klesl, v Německu a Španělsku naopak rostl. Prodej byl vyšší také na mnoha menších evropských trzích, včetně České republiky, Slovenska a Maďarska.

Nadále roste prodej v Latinské Americe, loni to bylo o 7,3 procenta. V Asii však příjmy z prodeje hudby klesly o 3,6 procenta.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah