Tesco přestane dávat zdarma igelitové tašky | e15.cz

Tesco přestane dávat zdarma igelitové tašky

Tesco, nakupování
Tesco, nakupování
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Obchodní řetězec Tesco přestane od středy dávat svým zákazníkům zdarma malé igelitové tašky, které nově zpoplatní jednou korunou. Tesco se tak připojuje ke konkurenci - na českém trhu nabízelo bezplatné tašky jako jeden z posledních obchodníků.

„Chování zákazníků se během posledních dvou let výrazně mění. Zatímco dříve poskytnutí bezplatné tašky bylo vnímáno jako součást pohodlného nákupu, nyní si naopak díky vyšší informovanosti lidé uvědomují nutnost ochrany životního prostředí a jsou ochotni se uskromnit a pomoci přírodě,“ uvedl Vesselin Barliev ze společnosti Tesco Stores ČR, podle kterého výtěžek z prodeje igelitových tašek bude použit na ekologické projekty.

Tesco se podle něj již delší dobu snaží snížit spotřebu bezplatných tašek pomocí nabídky jejich alternativ na opakované použití. Už v roce 2007 zavedlo jutové tašky s nosností až 15 kilogramů, které lze po opotřebování vyměnit.

O rok později společnost představila novou recyklovatelnou plastovou tašku za pět korun a již dva roky si mohou zákazníci pořídit i tzv. green bag ve dvou variantách za 24,9 koruny a 29,9 koruny. „Prodej uvedených tašek každoročně několikanásobně stoupá. V současné době se jich prodá měsíčně více než 130 tisíc kusů. Je to jasný trend, kterým se vyvíjí spotřebitelské chování,“ podotkl Barliev.

Konkurenční společnost Ahold přestala v hypermarketech Albert dávat bezplatné igelitové tašky před dvěma roky. Lidé za tyto tašky nyní zaplatí jednu korunu, přičemž už v prvním roce po zpoplatnění jejich spotřeba klesla o polovinu, což obnáší roční úsporu zhruba 30 milionů plastových tašek.

Obchodníci v Česku podle odhadů bývalého ministra životního prostředí Martina Bursíka ročně rozdali zákazníkům až tři miliardy plastových tašek. Náklady na jejich výrobu u některých obchodníků dosahují i několik desítek milionů korun ročně. Kvůli tomu většina obchodních řetězců přestala igelitové tašky dávat k nákupům zdarma.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější