Turisté z Číny poprvé utratili v Česku víc než kdokoli jiný mimo EU | E15.cz

Turisté z Číny poprvé utratili v Česku víc než kdokoli jiný mimo EU

turisté v Praze
turisté v Praze
• 
ZDROJ: Petr Topic/E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Čínští turisté v Česku loni poprvé utratili ze zahraničních návštěvníků ze zemí mimo EU nejvíc. Jejich podíl na útratách turistů ze států mimo unii v tuzemských obchodech loni stoupl na 25 procent, roce 2014 to bylo 14 procent.

Podíl Rusů, kteří ještě předloni žebříček vedli, naopak klesl na 24 procent z předloňských 44 procent. Vyplývá to z údajů společnosti Global Blue, která turistům ze zemí mimo EU zprostředkovává vracení DPH.

Na třetím místě skončili loni návštěvníci z Tchaj-wanu (sedm procent). Více v Česku v meziročním srovnání také utráceli Američané (pět procent) a návštěvníci z Jižní Koreje (tři procenta).

Nejvyšší průměrnou hodnotu nákupu měli loni turisté z Thajska, a to 27 643 korun. Na druhém místě byli návštěvníci z Hongkongu s útratou 25 146 korun, meziročně o 5000 korun víc. Třetí jsou Číňané výší průměrného nákupu 19 712 korun.

Význam Číňanů roste

Do Česka loni přijelo 285 tisíc Číňanů, meziročně o 74 tisíc víc. Počet ruských návštěvníků klesl o 258 tisíc na 433 tisíc, vyplývá z posledních údajů statistiků. Význam Číňanů pro tuzemský maloobchod roste. Například pražský obchodní dům Kotva na začátku roku oznámil, že se více zaměří na čínské turisty. Jako první moderní pražská budova také získal své oficiální jméno v čínštině - Kao-tche-wa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah