V centru Prahy platí obchodníci nejvyšší nájmy ve střední Evropě | E15.cz

V centru Prahy platí obchodníci nejvyšší nájmy ve střední Evropě

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pražská ulice Na Příkopě je z hlediska nájemného za obchody nejdražší nákupní ulicí ve střední Evropě. Za metr čtvereční tam obchodníci měsíčně platí 180 eur, tedy asi 4506 korun. Uvedla to dnes realitní poradenská společnost Jones Lang LaSalle. Srovnání se týká zemí visegrádské čtyřky, nezahrnuje Rakousko.

„Praha je se svými ulicemi Na Příkopě a Pařížská v postkomunistických zemích středoevropského regionu zcela ojedinělá,“ uvedla odbornice na maloobchodní nemovitosti z Jones Lang LaSalle Beatrice Moutonová. Ve všech ostatních hlavních městech střední a jihovýchodní Evropy podle ní dominují maloobchodu nákupní centra, a to i v městských centrech.

Hlavní pražskou a českou nákupní třídu tvoří dva kilometry značkových obchodů na Václavském náměstí a v ulici Na Příkopě. Tzv. Zlatý kříž, jak se maloobchodní lokalitě mezi Muzeem, Můstkem a náměstím Republiky přezdívá, je co do svého rozsahu fyzicky limitován a některé jeho části obchodníci vnímají jako atraktivnější. K nejvyhledávanějším patří třída Na Příkopě a dolní část Václavského náměstí.

Ulice Pařížská a Na Příkopě

Kvůli převisu poptávky po obchodních prostorech nad limitovanou nabídkou právě v této lokalitě obchody postupně obsazují obě strany Václavského náměstí. S otevřením nákupního centra Palladium se nákupní třída přirozeně prodloužila dále k náměstí Republiky a do určité míry i Na Poříčí. Díky tomu, že limitované nabídce obchodních prostor Zlatého kříže, se obchody „přelévají“ i do vedlejších ulic, které bývaly z hlediska maloobchodu vnímány jako méně atraktivní.

Luxusní obchody v Pařížské ulici

V Pařížské ulici činí měsíční nájemné za obchody 125 až 140 eur (zhruba 3134 až 3510 korun) za čtvereční metr. V levé spodní části Václavského náměstí obchodníci platí za metr čtvereční obchodů 120 eur měsíčně (3134 korun).

„V současné době se oblast Václavského náměstí a ulice Na Příkopě dynamicky mění. Řada domů se renovuje či přestavuje, a vznikají tak prostory pro nové obchody,“ poznamenala Moutonová.

V nejbližší době otevře v lokalitě nový obchod prodejce dámských kabelek a módních doplňků Carpisa, klenotnictví a bižuterie Pandora a obchod s módou Reserved. Nové maloobchodní prostory nabídnou také budované projekty Diamand na Václavském náměstí a na Na Příkopě 14. V přípravě je přestavba bývalé budovy Živnobanky Na Příkopě 20 či Paláce Rapid v ulici 28. října.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah