Ve slovenských obchodech budou opět dvojí ceny, kvůli nižší DPH | E15.cz

Ve slovenských obchodech budou opět dvojí ceny, kvůli nižší DPH

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pultech slovenských obchodů se po sedmi letech znovu objeví dvojí ceny zboží. Zatímco v minulosti sloužily k usnadnění přechodu země na euro, tentokráte to bude z důvodu snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny od příštího roku. Premiér Fico minulý týden po schválení nižší DPH na vybrané potraviny pohrozil obchodníkům, že pokud se k iniciativě ohledně dvojích cenovek nepřidají dobrovolně, stát jim to přikáže zákonem.

Na zavedení takzvaných duálních cen se dohodli zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků s vládou premiéra Roberta Fica, příslušné memorandum podepsali dnes. Stát chce tímto způsobem zajistit, aby se nižší sazba DPH promítla do cen. „Vítám rozhodnutí vlády, máme jednu z nejvyšších sazeb DPH v Evropě. Chci ujistit spotřebitele, že v obchodě se ceny sníží,“ řekl po podpisu memoranda šéf svazu obchodu a cestovního ruchu Pavol Konštiak.

Od ledna se sazba DPH na chléb, máslo, mléko, vybrané druhy masa a ryb na Slovensku sníží na deset procent z nynějších 20 procent. Pokud obchodníci promítnou tuto změnu do cen, zmiňované produkty zlevní o více než osm procent.

Dvojí cenovky na pultech obchodů budou zobrazovat cenu zmiňovaných produktů k 31. prosinci letošního roku a aktuální cenu po snížení DPH. Duální zobrazování cen zůstane v platnosti do poloviny příštího roku. Na dodržování tohoto pravidla budou dohlížet také hlídky důchodců; organizace zastupující důchodce se rovněž přidala k memorandu o spolupráci při uplatňování snížené sazby DPH.

Podpoří to domácí výrobce potravin

Podle Fica vláda do nižší DPH vybrala takové produkty, aby podpořila hlavně domácí výrobce potravin. Kritici již dříve upozornili, že v seznamu chybí například další běžné potraviny, jako jsou mléčné výrobky, pečivo, ovoce a zelenina.

Slovenští obchodníci zkušenosti s dvojími cenami již mají. V souvislosti se zavedením eura na Slovensku od začátku roku 2009 museli prodejci zveřejňovat ceny zboží v někdejších slovenských korunách i v eurech. Tato povinnost platila od léta roku 2008, tedy už v období před přechodem na euro, a trvala do konce roku 2009.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah