Veřejné instituce letos vypsaly tendry za 180 miliard korun | E15.cz

Veřejné instituce letos vypsaly tendry za 180 miliard korun

Veřejné instituce letos vypsaly tendry za 180 miliard korun
ilustrační foto
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Veřejné instituce zpomalily tempo investic. Od začátku roku vypsaly tendry za 180 miliard korun, což představuje meziroční pokles o 14,5 procenta. Za pololetí zapsaly do Věstníku veřejných zakázek 4825 soutěží, o 8,8 procenta méně než loni. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CEEC Research.

Výrazný propad nastal hlavně v dubnu a květnu, ještě během prvního čtvrtletí objem veřejných tendrů meziročně rostl o 8,1 procenta. Statistiku vylepšil až červen, který byl zatím nejlepším měsícem tohoto roku. Během něj státní instituce vypsaly 795 zakázek za rekordních 61,6 miliardy korun.

Červnovou statistiku ale výrazně ovlivnily dvě významné zakázky společnosti Čepro na poskytování dodávek určených druhů minerálních olejů v celkové hodnotě 34 miliard korun. I po jejich odečtení by však červen zůstal z pohledu vypisování zakázek nejlepším měsícem roku. Nic na tom nezměnil ani průměrný červenec s vypsanými zakázkami za 22,4 miliardy korun.

Ne všechny letos vyhlášené tendry však veřejní investoři dotáhnou do konce. „Necelá desetina (osm procent objemu) zakázek byla zrušena ještě před zadáním konkrétnímu dodavateli. Firmy si tak z uvedeného objemu nerozdělí 14,5 miliardy korun,“ upozornil ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek s tím, že od začátku roku byla zadána jen pětina letos vypsaných soutěží, které představují 18 procent objemu.

„Státní instituce ale vyplatí realizátorům těchto zakázek o pět procent méně, než byla odhadovaná cena zakázek. Firmy totiž vyhrály s nabídkami za celkem 27,8 miliardy korun, tedy průměrně o pět procent nižšími,“ dodal Vacek.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Hlavní zprávy

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud