Propad objednávek sportovního oblečení. Obchody jsou přezásobené | e15.cz

Výrobcům sportovního zboží padají objednávky. Obchody jsou kvůli uzavírce přezásobené

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Letošní zima by za normální situace přála všem lyžařům. Zavřené sjezdovky i kamenné prodejny ale zamíchaly prioritami návštěvníků hor. Znemožnění sjezdového lyžování přilákalo Čechy k běžkám a horským túrám, což se projevilo i na prodejích sportovního vybavení.

Kvůli nemožnosti cestovat lidé znovuobjevili přírodu tuzemských hor jako takovou. Začali si pořizovat klasické i méně klasické outdoorové vybavení na sporty a aktivity, které dosud rozhodně nebyly mainstreamové. „Velký boom v prodejích zažívají skialpy, sněžnice, velký zájem je o nesmeky a další zboží. Zároveň výrazně stoupl zájem i o půjčování. Opět primárně skialpinistického vybavení,“ zhodnotil aktuální situaci Radek Kronika, marketingový ředitel řetězce prodejen sportovního zboží Hudy. Prodeje jsou v současnosti mírně lepší, než před rokem, kdy zima prakticky nebyla a s tím souvisel i mizivý zájem o prodej sezonního zboží. Letos by to za normálních okolností bylo podle prodejce mnohem lepší.

Veškeré maloobchodní prodejny se sportovním zbožím jsou zavřené. Funguje jen prodej přes výdejová okénka, který ani nemůže mít ambici vyrovnat se běžným prodejům v době před lockdownem. Koncem loňského roku podle údajů statistického úřadu se tak tržby prodejců sportovního zboží propadly o 37 procent.

Od začátku letošního roku se prodejcům potvrzuje, že lidé mají rádi poctivou zimu a chtějí si užít sníh i nízké teploty. „Velmi se daří především sortimentu běžek a ledních bruslí, protože jde vesměs o individuální sporty na čerstvém vzduchu. Po dlouhé době také Češi upřednostňují běžky před sjezdováním, což souvisí s tím, že stále není jasné, jestli vůbec a za jakých podmínek se otevřou lyžařská střediska,“ hodnotí současné prodeje Pavla Hobíková, mluvčí internetového prodejce Mall.cz. 

Velký boom tak zažívá  zejména běžkaření a vše s ním spojené. „V těchto dnech rosteme o 50 procent a v lednu to bylo dokonce více než 200 procent. Je to dáno tím, že při vhodných podmínkách jde běžkovat skutečně téměř všude,“ doplňuje k aktuálním trendům Hobíková. Daří se i sortimentu bruslí, kde jsou patrné 90procentní růsty.

Příval sněhu přeje i prodejům zimního oblečení, což souvisí i s několikatýdenním uzavřením kamenných obchodů. „Lidé potřebují nové bundy i boty, skokově vyskočily především dětské zimní boty, ze kterých děti za rok stihly vyrůst,“ uvedla mluvčí Mall.cz.

Sportovní maloobchod momentálně žije hlavně z raketového růstu prodejů přes e-shopy, a kdo jej neprovozuje, tak má dle slov oslovených výrobců a prodejců ze sektoru sportovního zboží vážný problém. Internetový prodej se totiž jen loni podle údajů statistického úřadu meziročně zvýšil o 36,5 procenta.

„Díky rozjezdu online obchodu a zimě velmi bohaté na sníh prodej jede. Bohužel zimní kolekci jsme zadávali v období první vlny pandemie tudíž s nejistotou vývoje jsme objednali mnohem méně zboží než bychom nyní byli schopni prodat,“ tvrdí Jiří Doubrava, ředitel výrobce sportovního oblečení Direct Alpine. Prodeje jeho firmy se meziročně propadly o 15 procent.

Hlavní negativní efekt pandemie ale Doubrava vidí v malém množství nových objednávek na léto a příští zimu. „Obchody nemají jistotu o dalším vývoji a proto objednávky buď nedělají vůbec nebo je snižují,“ říká. Stejnou zkušenost má i další velký výrobce Alpine Pro. „Vzhledem k tomu, že kolekce objednáváme rok dopředu a nové objednávky klesají, je velice těžké dělat nějaké výhledy do budoucnosti,“ říká Václav Hrbek, spolumajitel společnosti Alpine Pro. Co se nových objednávek týká, tak výjimku mezi prodejci tvoří moravský Tilak.

„Prodeje jsou sice slabší, ale díky e-shopu nějak fungujeme. Naši partneři jsou  ochotni udělat předobjednávky, na základě kterých my plánujeme výrobu i předobjednávky pro export běží a věříme, že sezónu ustojíme v pořádku,“ říká Roman Kamler, ředitel výrobce outdourového oblečení Tilak.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější