Wal-Mart našel přemožitele, v Indii narazil kvůli byrokracii a úplatkům | E15.cz

Wal-Mart našel přemožitele, v Indii narazil kvůli byrokracii a úplatkům

Indové v prodejně Bharti Wal-Mart
Indové v prodejně Bharti Wal-Mart
• 
ZDROJ: profimedia.cz

bru

Když před třemi lety přišel největší obchodní řetězec světa Wal-Mart do Indie, sliboval, že do roku 2015 ovládne trh této druhé nejlidnatější země světa. Nyní se původní cíl zdá být nedosažitelný.

Wal-Mart loni v Indii otevřel jen pět obchodů, plánoval jich přitom 22, uvedl deník The Wall Street Journal s odvoláním na své zdroje. Letos se řetězec chystá otevřít osm prodejen.

Jedním z důvodů je indický právní labyrint, který pro stavbu a provozování obchodu vyžaduje celou škálu různých povolení a licencí od různých úřadů. Někteří místní obchodníci otevřeně přiznávají, že své projekty úspěšně dokončují jen díky pravidelnému uplácení úředníků.

Do této druhé pasti se chytil i Wal-Mart. Firma od podzimu čelí vyšetřování amerických úřadů, které ji podezřívají s porušování protikorupčních zákonů nejen v USA a Indii, ale i v Mexiku a dalších zemích. V průběhu prověrky Wal-Mart slíbil, že zvýší tlak na své zaměstnance a obchodní partnery, aby dodržovali americké a indické zákony. Řetězec nyní přiznává, že tato opatření zpomalila její expanzi.

Černé stavby, chybějící licence

Činnost Wal-Martu navíc prověřuje i Indie. Vyšetřující soudce již vyslechl šéfa asijských aktivit firmy Scotta Price. Vláda tak reagovala na tlak opozičních stran, podle nichž americké vyšetřování naznačuje, že k uplácení řetězec sáhl i v Indii.

Postup Wal-Martu dobře ilustruje stavba prodejny na jihu Indie. V září 2011 začal Wal-Mart vyjednávat s místním developerem, s nímž se dohodl o tři měsíce později. Stavitel Wal-Mart upozornil, že na získání všech potřebných povolení bude potřebovat devět měsíců a další rok mu zabere samotná stavba. Tak dlouho ale Američané čekat nechtěli, žádali dokončení prodejny do 12 měsíců. Developer zariskoval a začal stavět bez příslušných povolení. V prosinci 2012 stavbu zastavil místní úřad.

Indický partner Wal-Martu Bharti v minulosti také porušil zákony a začal prodávat některé potraviny bez potřebné licence, která se v Indii vyžaduje například u rýže, čočky, ovoce a zeleniny. Prodejce musel potraviny stáhnout z pultů a podat novou žádost o licencil.

Indie u ledu

Celosvětově se Wal-Martu navzdory potížím v Indii daří. Tržby loni stouply o pět procent na 466 miliard dolarů, mezinárodní divize posílila dokonce o 7,4 procenta na 135 miliard dolarů. Americké prodejny ale stále vydělávají nepoměrně více oproti těm zahraničním.

Situace v Indii se nicméně pro Wal-Mart zřejmě nezlepší ani letos. „Předpokládáme, že postupem vyšetřování a prověrek nám vzniknou další náklady,“ uvedl řetězec v podání pro americkou komisi pro cenné papíry. Přestože si firma na rok 2013 stanovila nevysoký cíl, od října neotevřela žádný nový obchod. Podle místních médií uložil Wal-Mart další expanzi k ledu, dokud indické úřady neskončí své vyšetřování.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.