Zájem o Paříž prudce klesl, prodej letenek se propadl o desítky procent | E15.cz

Zájem o Paříž prudce klesl, prodej letenek se propadl o desítky procent

Policie poblíž Eiffelovy věže
Policie poblíž Eiffelovy věže
• 
ZDROJ: ctk/ap
Jan Šindelář

Jan Šindelář

Vraždění v Egyptě a Francii a následný hon na teroristy mají zásadní vliv na cestovní ruch. Nejvíce doplácí na napjatou situaci Paříž, zájem o pobyt nad Seinou ztratili i jinak otrlí čeští dovolenkáři. Poptávka po letenkách z Prahy klesla v minulém týdnu o desítky procent.

„V meziročním srovnání poklesly prodeje o 70 procent, o deset procent nižší je také zájem o předvánoční zájezdy a také o autobusové jízdenky,“ uvedla manažerka Student Agency Radka Šťávová.

O polovinu méně letenek než před rokem se prodalo do Bruselu. „Celkově se prodej letenek během jediného týdne propadl o dvacet procent,“ doplnila Šťávová.

Podobné propady hlásí také druhý velký prodejce, společnost Asiana. Ředitel jejího prodejního portálu Letuška Josef Trejbal mluví o meziročním poklesu zájmu o 64 procent.

Odliv klientů zaznamenaly i České aerolinie, podle mluvčího Daniela Šabíka se to ale týkalo prvních tří dnů po útocích. „Od středy sledujeme postupný mírný růst počtu nových rezervací na lety do a z Paříže, i když jejich celkový objem je zatím nižší ve srovnání s minulým týdnem,“ uvedl Šabík.

Čtyřhvězdičkový hotel s nabídkou all inclusive v Egyptě lze na týden pořídit asi za 8200 korun. Přitom jen letenka stojí sedm tisíc

Terorismus má zároveň vliv na výběr dovolené na příští rok a výrazně se dotkl i probíhající podzimní sezony v Egyptě, který nemá v listopadu cenovou alternativu.

Češi podle cestovních kanceláří pozastavili nákupy na léto v předprodejích. „Klienti zcela jistě mění preference a výrazná část se ze severu Afriky přesouvá do evropských destinací, zejména do Bulharska, Španělska nebo Řecka,“ uvedl mluvčí CK Fischer Jan Osúch.

Pokud jde o aktuální program v Egyptě po pádu ruského letadla na Sinaji, cestovní kanceláře se na trendu neshodnou. Některé hovoří i o poklesu, jiné o nárůstu zájmu. Ten může být důsledkem výrazných slev v prodejích na poslední chvíli.
Čtyřhvězdičkový hotel s nabídkou all inclusive lze na týden pořídit zhruba za 8200 korun.

„To může svědčit o snaze kanceláří podpořit vadnoucí poptávku a naplnit za každou cenu letadla, vždyť jen letenka stojí sedm tisíc,“ sdělil deníku E15 zdroj z oboru. Výrazné slevy navíc mohou teprve přijít, neboť egyptští hoteliéři fakticky ze dne na den přišli o ruské a britské turisty.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.