Zákaz lehkých igelitových tašek zdarma se v Česku o něco přiblížil | e15.cz

Zákaz lehkých igelitových tašek zdarma se v Česku o něco přiblížil

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Lidé zřejmě od roku 2018 nebudou moci ze zákona získat v obchodech zdarma lehké plastové tašky. Bezplatné by měly zůstat jen tenké sáčky například na pečivo. Změnu má přinést v návaznosti na předpisy EU vládní novela zákona o obalech, kterou Sněmovna posunula do dalšího kola projednávání. Cílem úpravy je omezit objem plastového odpadu.

Všichni obchodníci budou povinně zpoplatňovat lehké plastové tašky, které se už teď ve velkých obchodních řetězcích prodávají minimálně za jednu korunu. Jde o plastové tašky o síle stěny od 15 do 50 mikronů, to znamená ty nejčastěji vydávané v obchodech. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) uvedl, že cena tašky nebude zákonem stanovena, ale obchodníci si ji určí sami.

Sněmovní výbor pro životní prostředí dostal na projednání novely jen měsíc kvůli tomu, že okolky by mohly Česku přinést pokutu od EU ve výši minimálně 54 milionů korun. Podobný zákon se chystá i na Slovensku.

Norma vzbudila kritiku z řad ODS a TOP 09, jejíž zástupci ji označili za nadbytečnou. Podle nich by k omezení plastového odpadu přispělo spíše zálohování plastových lahví. Brabec uvedl, že jeho úřad o tom uvažuje i s ohledem na zahraniční úpravy.

Poukázal ale na to, že i dosavadní zpoplatnění igelitových tašek vedlo k omezení jejich produkce hlavně u obchodních řetězců. V některých obchodech s textilem se však zboží stále do běžných plastových tašek dává.

V ČR se podle studie Evropské komise z roku 2011 pohybuje spotřeba všech plastových tašek, tedy včetně silnostěnných i tenkých sáčků, kolem 300 kusů na osobu a rok. Cílem opatření je trvale snížit jejich roční spotřebu do konce roku 2019 na 90 kusů na osobu a do konce roku 2025 na 40 kusů, což také vyvolalo kritiku pravice.

Novela má rovněž zavést povinnost označovat biologicky rozložitelné a kompostovatelné plastové odnosné tašky. Návrh také stanovuje nové cíle recyklace a celkového využití obalového odpadu do roku 2020. Recyklace by se měla zvýšit ze 60 procent na 70 procent, celkově by mělo využít 80 procent obalů. Novela by také měla upravit povinnost obchodníků nabízet nápoje ve vratných skleněných obalech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah