Zaměstnanci nejvíce lenoší v pátek a ve středu | E15.cz

Zaměstnanci nejvíce lenoší v pátek a ve středu

Žádný spěch. Práce počká, proč
si tedy nepokecat? Stín v městském
parku přímo láká, nezbytné kafe bude jistě následovat...
Žádný spěch. Práce počká, proč si tedy nepokecat? Stín v městském parku přímo láká, nezbytné kafe bude jistě následovat...
• 
ZDROJ: E15 Igor Zaruba

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejpracovitější jsou zaměstnanci v úterý, nejvíce naopak v zaměstnání lenoší v pátek a ve středu. V těchto dvou dnech se totiž na firemních počítačích nejvíce věnují svým soukromým záležitostem. V pátek je to až pětina pracovní doby. Vyplývá to ze statistik využívání pracovního internetu v roce 2011, kterou zveřejnila technologická společnosti truconneXion.

Výsledek průzkumu potvrdil, že poslední pracovní den týdne je všeobecně považován za den relaxace, kdy se v některých firmách smí nosit neformální oděv. Zaměstnanci už jsou po obědě často nejenom duchem nepřítomní. „Jestli by někdo měl bez ohledu na pověry považovat pátky v roce 2011 za dny nešťastné a černé, pak jsou to určitě zaměstnavatelé. V souhrnu zaměstnanci pátek co pátek strávili na internetu 88 minut mimopracovními činnostmi,“ uvedl Martin Hnízdil, manažer AuditPro ze společnosti truconneXion.

Zhruba pětina páteční pracovní doby padla podle statistiky na privátní aktivity zaměstnanců. Podobně rozptýleni bývají zaměstnanci ve středu, kdy rovněž zábava na internetu převažuje nad využitím internetu pro pracovní účely. „Naopak největší pracovní nasazení se projevuje v úterý, dále pak v pondělí a ve čtvrtek,“ uvedl Hnízdil.

To, že v pátek produktivita práce opravdu klesá, potvrzují i odborníci na lidské zdroje. „Lidé jsou po týdnu unavení a těší se na víkend,“ míní marketingový manažer personální agentury Manpower Jiří Halbrštát. Podle něj by manažeři měli tento fakt prostě vzít na vědomí a přizpůsobit tomu plánování pracovních aktivit.

Například některé firmy nabízejí to, že si lidé mohou v týdnu nějaké hodiny napracovat a v pátek mohou odejít o trochu dříve. Zaměstnavatelé také mohou uvažovat o přesunu pravidelných porad na poslední pracovní den týdne. „Na páteční poradě se shrnují dokončené úkoly a plánuje se práce na příští týden. To nutí členy týmu se na poradu připravit a před ní dokončit, co je potřeba,“ shrnul Halbrštát.

Generální ředitel společnosti Zaměstnanci.com Filip Brodan se domnívá, že vyšší procento času stráveného vyřizováním soukromých záležitostí během pátku je přirozeným jevem vzhledem k přípravě a plánování nastávajícího odpočinku během víkendu.

Z dlouhodobějších statistik společnosti truconneXion je evidentní, že firmy jsou si pod tlakem stále ostřejšího konkurenčního boje vědomy hodnoty času zaměstnanců a kladou na jeho využívání větší důraz. Během dvou let poklesl průměrný čas, který zaměstnanec věnuje na počítači soukromým aktivitám, o 40 procent na 54 minut denně.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah