Zkrachovalé Velichovky koupí za šedesát milionů Karsit Holding | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Zkrachovalé Velichovky koupí za šedesát milionů Karsit Holding

ČTK, try

Výběrové řízení na prodej zkrachovalých Lázní Velichovky na Náchodsku vyhrála společnost Karsit Holding podnikatele Františka Řípy. Jeho plány vypadají z pohledu záchrany lázní vypadají příznivě. Ve Velichovkách hodlá Karsit obnovit lázeňský provoz, část areálu chce využít pro domov pro seniory.

Podle informaci České televize Karsit za lázně nabídl 60 milionů korun. Celková hodnota areálu byla před tendrem odhadnuta na více než 110 milionů korun. Holding Karsit je známý jako výrobce autodílů a podniká i ve Velichovkách, kde vybudoval rozsáhlé konferenční a hotelové centrum K-Triumf.

Lázně, které se specializovaly na léčbu pohybového ústrojí, jsou od loňského července mimo provoz. „Chceme napravit to, co se bývalým majitelům nepodařilo, tedy obnovit jméno a tradici Lázní Velichovky. Chceme zde dále investovat. Věřím, že zvládneme s úspěchem řídit i lázně,“ uvedl Řípa.

Z některých lázeňských vil hodlá vybudovat domovy důchodců. „Další náš směr je i příprava vhodného sociálního programu, protože ve výrobních továrnách Karsitu i zemědělských družstvech pracuje téměř tisíc zaměstnanců,“ uvedl Řípa. Prospěch by lázním měla přinést i spolupráce s centrem K-Triumf.

Obrazem: Co se ve Velichovkách prodalo

Lázně mají zhruba 400 lůžek, všechny budovy v areálu prošly v minulých letech rekonstrukcí. Před uzavřením v lázních pracovalo asi 100 lidí. Centrum K-Triumf po loni dokončeném rozšíření disponuje 55 hotelovými pokoji, pěti kongresovými sály a řadou vnitřních a venkovních sportovišť, například pro tenis, bowling, squash, volejbal a plavání. Patří mezi největší komplexy svého druhu na východě Čech.

Obec se těší na pracovní místa i peníze

Obec Velichovky prodej lázní do rukou Karsitu přivítala. „Své záměry pan Řípa vždy dotáhl do konce, přinesl nové pracovní příležitosti. Věříme, že pod ním dojde k obnově lázeňství. Karsit je finančně silná firma,“ řekl starosta Velichovek Josef Karel. V samotné obci kvůli konci lázní přišlo o práci několik desítek lidí, obživu ztratila i řada podnikatelů napojených na lázeňský ruch. S koncem lázní přišla obec o lázeňský poplatek, který činil asi jeden milion korun ročně.

Do tendru na prodej lázní se přihlásily dva subjekty. Věřitelský výbor následně jako vítěze vybral Karsit Holding, kterému po sdělení výsledku řízení začala běžet lhůta 60 pracovních dnů na zaplacení. Řípa očekává, že první kroky k obnovení provozu lázní by firma mohla udělat v dubnu.

Dva uchazeči

Jediným hodnoticím kritériem tendru byla výše nabídnuté ceny. Odhadní cena lázní byla 110,6 milionu korun, doporučená minimální cena pro výběrové řízení byla 50 milionů korun. Celkem mají lázně asi 140 věřitelů, kteří žádají 64 milionů korun, dalších 15 milionů korun žádají bývalí zaměstnanci.

Roční obrat Karsit Holdingu se v posledních letech pohyboval mezi 2,5 až třemi miliardami korun. Loni v září firma oznámila, že v následujících dvou letech hodlá investovat 1,5 miliardy korun a vytvořit až 250 pracovních míst. Investice mají skupině pomoci dostat se mezi špičku dodavatelů automobilového průmyslu v Evropě.

Karsit vznikl na začátku 90. let. V roce 1994 firma zprivatizovala bývalý závod Karosy v Jaroměři. Automobilová divize Karsit Holdingu má nyní dva výrobní závody v Jaroměři, další v Příbrami, Postřelmově, Dvoře Králové nad Labem a na Slovensku. Součástí Karsit Holdingu je i zemědělská divize, která hospodaří na pěti tiísících hektarů a ve stájích v Dubenci a Bílé Třemešné chová přes dva tisíce kusů skotu.

České lázeňství začalo skomírat, lázně se potýkají s odlivem klientů

Autor: ČTK, try
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!