ODEMČENO: Česko prodává krypto, bankám se mimořádně daří, soláry se už prodávají i v supermarketech

Soláry na balkon zapojené do zásuvky. Hlavně v Německu se z nich stává hit.

Soláry na balkon zapojené do zásuvky. Hlavně v Německu se z nich stává hit. Zdroj: DALL-E

  • Elektrárna ze supermarketu. Němci si dávají soláry už i na balkon, trend se plíží do Česka
  • Nejlepší první čtvrtletí v historii. Bankám se mimořádně daří, sektor vydělal o pětinu víc než loni
  • Bitcoiny z rukou státu. Česko zkouší rozprodat svou sbírku digitálních mincí

odemykáme pro vás tři premiové články z uplynulého týdne

🔓 Elektrárna ze supermarketu. Němci si dávají soláry už i na balkon, trend se plíží do Česka

Víkendový nákup v Kauflandu? Šunka, rajčata, mléko a jedna elektrárna na balkon. Co je v Německu realitou, přestává mít v Česku nádech sci-fi. Fotovoltaické panely už jsou tak levné a prodávané na tolika místech, že kromě střech míří i na balkony nebo si z nich majitelé pozemků dělají ploty. Alespoň v západní Evropě. Ne každému ale přinesou úspory, které by zaplatily aspoň provoz ledničky.

🔓 Nejlepší první čtvrtletí v historii. Bankám se mimořádně daří, sektor vydělal o pětinu víc než loni

Tuzemské banky zažily letos rekordní byznysový start. Jak uvádějí poslední, předběžné statistiky regulátora, tuzemský bankovní sektor za první tři měsíce letošního roku vydělal celkem 24,9 miliardy korun, tedy takřka o pětinu víc než za stejné období loňského roku. Zároveň šlo o suverénně nejziskovější první čtvrtletí v historii tuzemského bankovnictví. Bankám pomáhala renesance poptávky po půjčkách, a tím pádem vyšší úrokové inkaso, stejně jako rychle rostoucí příjmy z poplatků. Největší hráči pak dokázali přetavit v zisky i obrat v úrokové politice centrální banky. Pokles sazeb totiž jinak bankovnímu byznysu nenahrává.

🔓 Bitcoiny z rukou státu. Česko zkouší rozprodat svou sbírku digitálních mincí

Zájemci o největší kryptoměnu dostávají možnost koupit si bitcoiny od netradičního prodejce. Ve středu odpoledne začala aukce prvních pěti bitcoinů, které stát zabavil v trestním řízení. Celkem chce tímto způsobem udat necelých třicet bitcoinů v hodnotě přes 40 milionů korun.

Rozhovor s ministrem školství Mikulášem Bekem pro pořad FLOW

Video placeholde
Rozhovor s ministrem školství Mikulášem Bekem pro FLOW • e15

Další premium články e15:

Síkela se snaží lákat datacentra. I těm ale musí slíbit dostupnou elektřinu

Ministr průmyslu Jozef Síkela je velmi energický člověk, kterému se nedá upřít upřímná snaha podpořit český export i kvalitní investice v Česku. Dělal to také při své nedávné cestě do Ameriky a vysloužil si tím pochvalu i od delegace, která s ním cestovala. Potud je vše v pořádku.

KHNP vytáhla žolíka. Turbínu zadá českému Doosanu, do kterého korejská matka nalije miliardy

Jihokorejský holding Doosan, světový výrobce parních turbín, chystá investice do svého plzeňského závodu. V pondělí během Dne česko-korejského průmyslového partnerství oznámil, že do české firmy Doosan Škoda Power předá know-how na výrobu generátorů a také plynových turbín pro vodíkové elektrárny. K tomu zástupci Doosanu potvrdili i dřívější spekulace, že plzeňská Škoda bude potenciálním dodavatelem turbíny pro nový dukovanský blok. Ve spolupráci s uchazečem o jaderný tendr Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) se tím jihokorejské společnosti snaží zvýšit šance na získání největší zakázky v novodobé české historii.

„Bod zlomu.“ České firmy odkládají investice do digitalizace

Soukromý sektor často kritizuje státní správu kvůli nedostatečné úrovni digitalizace, nicméně v dobách ekonomického poklesu i firmy tlumí modernizaci svých provozů a odkládají investice do inovací. Loni v Česku také víc než trojnásobně vzrostl podíl firem, které při svém fungování využívají umělou inteligenci. Vychází to z reportu Digitalizace podniků společnosti Asseco Solutions, který má redakce e15 k dispozici.