Bitcoiny z rukou státu. Česko zkouší rozprodat svou sbírku digitálních mincí

Německo, Nizozemsko a hlavně Spojené státy drží řádově jiné množství bitcoinů než Česko.

Německo, Nizozemsko a hlavně Spojené státy drží řádově jiné množství bitcoinů než Česko. Zdroj: DALL-E

Jan Vávra
Diskuze (0)

Zájemci o největší kryptoměnu dostávají možnost koupit si bitcoiny od netradičního prodejce. Ve středu odpoledne začala aukce prvních pěti bitcoinů, které stát zabavil v trestním řízení. Celkem chce tímto způsobem udat necelých třicet bitcoinů v hodnotě přes 40 milionů korun.

Příští týden půjde do dražby celkem dalších 24,68 bitcoinu, které Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) už jednou zkoušel prodat. Neuspěl ani přes to, že z pohledu fanoušků bitcoinu, kteří jsou často přesvědčení libertariáni, představují virtuální mince odkoupené od státu do určité míry sběratelskou záležitost. Bitcoinové transakce jsou veřejně dohledatelné, a tak si lze u virtuálních mincí udělat pomyslné znaménko upozorňující na jejich „původ“.

Alespoň u těch, u nichž se dá identifikovat odesílatel. V tomto případě by jím byl ÚZSVM, který podle mluvčí Michaely Tesařové využívá českou hardwarovou kryptopeněženku Trezor.

Investujete do kryptoměn? Na tohle si dejte pozor:
Video placeholder
Pět způsobů, jak přijít o vše na kryptoměnách • Zdroj: Videohub

Pro běžné investory ale může tu hlavní překážku nákupu bitcoinů s cejchem státu představovat jejich cena. Pětice virtuálních mincí by měla během středy hodnotu kolem sedmi milionů korun a o moc výhodněji je od ÚZSVM nejspíš nepůjde pořídit ani v případě, že bude o dražbu minimální zájem. Podmínkou aukce je, že hodnota nejnižšího podání může být maximálně o pět procent nižší v porovnání s kurzem bitcoinu, který uváděl server Coindesk v osm hodin ráno ke dni aukce.

Podobná pravidla stanovil úřad i v roce 2021, kdy stát tímto způsobem poprvé prodával kryptoměnu. Tehdejší aukce 0,4233 bitcoinu zaznamenala jediný příhoz. Podle některých odborníků by ale měl stát získané bitcoiny i znalosti v oblasti jejich správného uchovávání ve speciální peněžence využít lépe.

„Je dobré vidět, že se státní a veřejné instituce učí pracovat s digitálními aktivy, ať už v jakémkoliv kontextu. Jako Česká republika a Evropská unie obecně v tomto máme jistě dlouhou cestu před sebou,“ myslí si profesor ekonomie a prorektor pro vědeckou a tvůrčí činnost Univerzity Karlovy Ladislav Krištoufek.

Podle něj by symbolem otevřeného přístupu státu k technologickým inovacím typu digitálních měn bylo například převedení drobné části rezerv centrální banky do bitcoinu, čemuž prý po startu amerických burzovně-obchodovaných fondů na kryptoměnu technicky nic nebrání. K tomu ale zatím v rozvinutých ekonomikách nepřistoupila žádná centrální banka. To neznamená, že by státy nedržely bitcoin.

Nejde jen o bilanci Salvadoru, kde je největší kryptoměna zákonným platidlem. Například vláda Spojených států má pod přímou kontrolou více než 200 tisíc bitcoinů, jednotky tisíc jich v minulosti nabyly země jako Německo nebo Nizozemsko, jak ukázala infografika v americkém Forbesu.

Jen samotné USA tímto způsobem vlastní více bitcoinů než jejich největší korporátní držitel na světě – americká byznysově-analytická společnost MicroStrategy, kterou spoluzakládal v současnosti zřejmě nejvýraznější podporovatel kryptoměny Michael Saylor. Zatímco jeho firma se digitálních mincí zbavovat nehodlá, Spojené státy „své“ bitcoiny zabavené z trestné činnosti příležitostně rozprodávají. Obezřetnost je ostatně v jejich finančním zájmu: v případě vhození stovek tisíc bitcoinů rovnou na trh by mohly cenu kryptoměny citelně poslat dolů, a o to méně pak získat z jejího prodeje.

Řekli o bitcoinu. Jak na kryptoměnu reagoval svět byznysu

Kryptoměna bitcoin se dostala do oběhu 3. ledna 2009. Během patnácti let existence zaujala nejen vývojem svého kurzu, ale i tím, jaké reakce vzbudila mezi známými podnikateli, investory nebo politiky. Následuje chronologicky řazený výčet silných výroků o nejstarší virtuální měně.

2010

„Pokud tomu nevěříš nebo nerozumíš, nemám čas tě přesvědčovat, sorry.“ Reakce dodnes neznámého tvůrce bitcoinu Satoshiho Nakamota, když na diskuzním fóru popisoval technické parametry kryptoměny.

2011

„Od peněžního systému chceme, aby zprostředkovával transakce a aby díky tomu rostlo hospodářství jako celek. V případě bitcoinu se ale nic takového neděje. Na něm bohatnou ti, kteří ho mají dostatek a neutrácejí.“ Lauerát Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman.

2014

„Držte se od bitcoinu dál. Je to v podstatě jen šálení smyslů.“ Šéf Berkshire Hathaway Warren Buffett se o čtyři roky později zmínil o bitcoinu znovu kriticky. Vyjádřil přesvědčení, že virtuální měna špatně skončí, a přirovnal ji k jedu na krysy.

2015

Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích.Výrok šéfa hnutí ANO a jednoho z nejbohatších obyvatel Česka zdobil i jednu ze zdí v pražských Holešovicích. | Zdroj: archiv E15

„Vůbec netuším, co to je, a pokud vím, tak nikdo bitcoinem neplatí. Ta měna nemá nějakou dobrou pověst." Andrej Babiš v roli ministra financí takto komentoval zprávu, že kryptoměnu bylo možné koupit i na pobočkách České pošty.

2017

„Bitcoin je ukazatelem toho, jak velká je ve světě poptávka po praní špinavých peněz.“ Larry Fink, šéf společnosti BlackRock, která je největším správcem aktiv na světě. V roce 2023 ale svůj názor změnil. Právě jeho firma se začala připravovat na spuštění prvního bitcoinového burzovně-obchodovaného fondu (ETF). Růst kurzu bitcoinu na podzim 2023 navíc glosoval slovy, že jde o přesun investorů za kvalitou, a tou kvalitou je podle Finka právě dominantní kryptoměna.

2018

„Bitcoin je příklad investice, na který sedí teorie většího hlupáka. Sama o sobě kryptoměna nic neprodukuje. Kdybych si teď mohl vsadit na její pokles, udělám to.“ Zakladatel Microsoftu Bill Gates, později, v roce 2022, na téma kryptoměn dodal, že kdo má méně peněz než Elon Musk, neměl by bitcoin vůbec kupovat.

2021

„V době, kdy na standardní měně máte úroky pod úrovní inflace, jenom blázen by se nedíval po alternativách. Konkrétně bitcoin je skoro stejný bullshit jako ty běžné peníze. Klíčové slovo je ,skoro’“. Elon Musk, šéf Tesly a SpaceX, jehož firmy drží bitcoiny ve své rozvaze.

2023

 „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. „Když zahrabete zlato na zahradě, bude to stále zlato i za tisíce let. Ale když o bitcoin přestanou mít zájem těžaři, ztratí na hodnotě. Je to zranitelné aktivum.“ Nassim Nicholas Taleb na investiční konferenci SH!FTS. | Zdroj: e15 Michaela Szkanderová

„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský.„Já céčka kupovat nechci.“ Na stejné konferenci jako Taleb se kriticky vůči kryptoměnám jako takovým vymezil šéf EPH a spolumajitel vydavatele deníku e15 Daniel Křetínský. | Zdroj: E15 Michaela Szkanderová

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!

Začít diskuzi