Angličtina na rovinu: Slova roku 2012 | E15.cz

Angličtina na rovinu: Slova roku 2012

Angličtina na rovinu
Angličtina na rovinu
• 

Darren Crown

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uplynul další rok a jako obvykle sestavily redakce anglických slovníků seznamy nejzajímavějších nových slov roku 2012. Některá jsou pomíjivá, jako třeba YOLO (You Only Live Once) neboli nový výraz pro carpe diem (užij dne). Vzhledem k tomu, že ho vymyslel americký idol puberťáků Justin Bieber, je velmi oblíbený mezi děvčaty v tomto věku. Uvidíme, jestli přetrvá.

Podobně věkově vázaná je mommy porn, označující žánr, s nímž prorazila kniha Padesát odstínů šedi psaná pro ženy středního věku, co sní o tom, jak by se jejich životy změnily, kdyby své manžele opustily kvůli nějakému sexy dominantnímu bilionáři.

Slovní zásoba v oblasti technologií se nově rozšířila o cloud computing neboli ukládání dat na internetu. Dále je tu kontroverzní akt sexting či posílání sexuálně explicitních zpráv či obrázků mobilem. Sexting je odvozený tak, že zatímco vy esemeskujete, my „textujeme“, například ve větě I’ll text you tomorrow (Napíšu ti zítra esemesku). Věda také obohatila slovník o frankenfood — složeninu napůl z Frankensteina a potravin; ta se používá, hovoříme-li o geneticky upravených tovarech.

Některá nová slova odrážejí naše setrvalé hospodářské problémy. Socialize znamená stýkat se s lidmi, chodit do společnosti. V krušnějších ekonomických časech však mnoho lidí dává přednost věnovat se tomuto počínání z domova po internetu, pěkně z tepla svého gauče či sofa, čímž dostaneme sofalize. A abychom tomu nasadili ještě pochmurnější korunu, k popisu ekonomických strastí Evropy byl vymyšlen eurogeddon — spojení eura a armageddonu. Pokud je i tohle málo na to, abyste se cítili vystrašeni, máme tu nomophobia — strach z toho, že u sebe nemáte svůj mobil — ze složeniny no-mobile-phobia.

V politice je nejoblíbenějším novým slovem truthiness. Co je truthy, není nutně pravdivé, ale zní to tak, jako by to pravdivé být mělo. Vzpomeňte jen na zbraně hromadného ničení, které se v Iráku nikdy nenašly.

A pak je tu nové slovo veskrze podivné. Vítězem je butt-chugging. Butt je neodborné, nevulgární slovo pro zadek, kdežto chug znamená pít velmi rychle (obvykle alkohol). Chug je další příklad zvukomalebného slova, které zní v souladu s tím, co znamená. Na nejmenované americké univerzitě prý propukl skandál ve spojitosti s jednou studentskou pitkou. Podle všeho byla vynalezena nová pijácká hra, při níž dojde i na pivní klystýr. Dostala název butt-chugging.

Názory a připomínky pište na angličtina@e15.cz

Autor: Darren Crown

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah