Balvín prohrál s Novou soudní spor o službu TV4You | E15.cz

Balvín prohrál s Novou soudní spor o službu TV4You

Jiří Balvín
Jiří Balvín
• 
ZDROJ: Repro Strategie (Martin Pinkas)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Televize Nova uspěla v soudním sporu s provozovatelem služby TV4You, která nabízela sledování televizních stanic na mobilních zařízeních. Soud žalobě vyhověl v plném rozsahu. Server Digizone.cz, který na případ upozornil, rozhodnutí označil za klíčový verdikt. Jiří Balvín, jeden ze zástupců provozovatele In4You řekl, že se nejprve musí s rozhodnutím seznámit, a poté rozhodnou o případném odvolání.

„Mohu potvrdit, že soud v plném rozsahu vyhověl naší žalobě proti spolku In4You. Rozhodnutí soudu tak potvrzuje náš právní názor, že TV4You a podobné služby, které nakládají s TV programy bez souhlasu poskytovatele, jednají protiprávně,“ sdělila mluvčí Novy Anna Suchá.

Spolek In4You se s materiálem soudu teprve seznamuje. „Jestli tam bude možnost odvolání, tak se odvoláme,“ reagoval Balvín. Zhruba ve stejné době rozhodoval Vrchní soud v Praze o předběžných opatřeních, která službu několik měsíců po spuštění zablokovala. I v tomto kroku dal soud za pravdu televizím, když námitky provozovatele služby, spolku In4You zamítl.

„Případ TV4You se posunul. V tuto chvíli máme informaci, že Vrchní soud zamítl odvolání In4You proti vydání předběžného opatření,“ řekla Marie Fianová, vedoucí PR a komunikace televize Prima, která se ale neúčastnila sporu, jež proti službě vedla Nova. O tomto rozhodnutí zatím Balvín neměl informace.

Spor o povahu vysílání

Bitva mezi službou TV4you a tuzemskými televizemi se rozhořela prakticky vzápětí po jejím spuštění loni v říjnu. Televize si stěžovaly, že nebyly požádány o souhlas se zařazením programů do nabídky a poukazovaly na to, že aplikace k jejich vysílání připojuje vlastní reklamu. Na podnět Novy a Primy byl nejprve zablokován internetový obchod společnosti Google, který aplikaci uživatelům nabízel. Na konci roku soud nechal zablokovat i samotné stránky.

Provozovatel TV4you argumentoval tím, že nešlo o vysílání v tradičním smyslu ale pouze o technické řešení umožňující sledovat program na mobilním zařízení. Zablokování služby označil jako omezení svobodného podnikání a omezování práva občanů k volnému přístupu k informacím.

Televize mohou poslední soudní rozhodnutí považovat jako argument v jednání s dalšími subjekty, které bez předchozí dohody s vysilateli televizní program přebírají.

TV4you po dobu fungování služby nabízela 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání v tabletech nebo smartphonech s operačními systémy Android a iOS. Po měsíci fungování měla podle provozovatele deset tisíc řádně registrovaných uživatelů. Až čtyři pětiny připadaly na uživatele s Androidem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah