Dozvuky prezidentské volby: RRTV zahájila řízení s ČT a Primou | E15.cz

Dozvuky prezidentské volby: RRTV zahájila řízení s ČT a Primou

Dozvuky prezidentské volby: RRTV zahájila řízení s ČT a Primou
Pražský hrad
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání zahájila správní řízení s Českou televizí a Primou kvůli možnému porušení zákona při vysílání před prezidentskou volbou. Rada má podezření, že ve zpravodajských či publicistických pořadech mohla být porušena zásada objektivity a vyváženosti.

Česká televize si vysloužila správní řízení svým pořadem Reportéři ČT ze 7. ledna, který představil všechny prezidentské kandidáty vstupující do prvního kola volby. Podle rady bylo problematické zařazení klipu herce Tomáše Hanáka, který při prezentaci Jana Fischera útočil na kandidátovu politickou minulost a vyzýval jej k odstoupení.

Rada zahájila správní řízení také s FTV Prima kvůli Prezidentskému duelu ze 4. ledna, ve kterém byl poskytnut prostor jen dvěma prezidentským kandidátům, Miloši Zemanovi a Janu Fischerovi. Podle rady byli ostatní kandidáti znevýhodněni, a byly tak porušeny zásady vyváženosti. Ve správním řízení se rada po předložení materiálů od oslovených provozovatelů rozhodne, zda řízení ukončí, vydá upozornění nebo muže uložit pokutu, řekla předsedkyně rady Kateřina Kalistová.

O něco mírnější postoj rada zaujala k televizi Nova, po které žádá vysvětlení, podle jakého klíče byli zváni konkrétní prezidentští kandidáti do jednotlivých vydání pořadu Cesta na Hrad. Nova, respektive její provozovatel CET 21 má na poskytnutí informací 15 dní, stejně jako ostatní oslovení. Vysvětlení musí podat také Prima k dalšímu svému pořadu Show Jana Krause, kde moderátor a rovněž dva hosté vyjádřili podporu prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi. Česká televize dále musí objasnit otázky z divácké stížnosti na grafické ztvárnění upoutávky na superdebatu, v níž postava pozdějšího prezidenta Zemana údajně měla dominantní postavení.

Rada při svém rozhodování vycházela z Analýzy mediální prezentace kandidátů na prezidenta ČR ve vybraných rozhlasových a televizních pořadech, které za období od loňského listopadu do letošního ledna vypracovala agentura Media Tenor. Přímá volba prezidenta se poprvé konala letos v lednu. Lidé vybírali hlavu státu ve dvou kolech. Prezidentem se stal Miloš Zeman, který ve finálovém klání porazil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Původně favorizovaný kandidát Fischer skončil v prvním kole.

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!