Generálním ředitelem Rozhlasu bude dosavadní programový náměstek Zavoral | E15.cz

Generálním ředitelem Rozhlasu bude dosavadní programový náměstek Zavoral

Budoucí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral
Budoucí generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Novým generálním ředitelem Českého rozhlasu (ČRo) bude dosavadní náměstek pro program a vysílání René Zavoral. Zvolila ho dnes rada ČRo ve druhém kole, kam postoupil z pětice finalistů spolu s bývalým ředitelem divize E15 a Euro vydavatelství Mladá fronta Tomášem Skřivánkem. Nový generální ředitel nahradí Petera Duhana, který rezignoval loni v říjnu. Šestiletého funkčního období se Zavoral ujme od 21. ledna.

Zavoral během prezentace svého projektu uvedl, že v rozhlase pracuje 15 let. Byl u restrukturalizace, která začala před čtyřmi roky. Uznal, že ne vše se povedlo, zejména v oblasti nedotažené personální agendy nebo přílišné centralizace.

„Jsou tam dílčí neduhy, které věřím, že se nám podaří rychle odstranit, jako sestavení kvalitnějšího finančního plánu, zjednodušení samotné organizační struktury a normální běžnou lidskou komunikaci v rámci ČRo. V tom nejbližším období se chci zamyslet nad celým svým týmem, se kterým chci realizovat svoji vizi představenou v projektu,“ uvedl po svém zvolení. Chce také vytvořit funkci ombudsmana v rozhlase, který by řešil stížnosti, nebo etickou radu.

Rozjezd digitalizace

Nový generální ředitel se chce zasadit o vytvoření šestiletého finančního plánu, chce vytvořit kvalitní kariérní řád nebo se zasadit o fixaci koncesionářského poplatku na inflaci, což by mělo být řádově o jednotky korun. Chce také dokončit proces vrácení zhruba jedné miliardy korun z DPH, které chce použít na rozjezd digitalizace vysílání.

Místo dosavadního systému náměstků chce ustanovit sedm ředitelů podléhajících generálnímu řediteli. Ti budou mít na starosti rozvoj zpravodajství, program, výrobu, regionáolní vysílání, nová média a techniku. Chce také posílit autonomii regionálních studií.

Podle předsedy rady Petra Šafaříka byly všechny kandidátské projekty pro radu přínosné, protože přinesly nový pohled na rozhlas. Radní Jiří Vejvoda doplnil, že v případě zvolení kohokoliv půjde o generační změnu. Nový generální ředitel povede rozhlas dalších šest let.

Pět kandidátů

Pětice finalistů výběru dnes před radou prezentovala své projekty. Vedle Zavorala a Skřivánka se o místo ucházeli děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy Jakub Končelík, vedoucí právník Psychiatrické nemocnice Bohnice Tomáš Němeček a ředitel portfolia strategických projektů a finančního řízení České spořitelny Michael Kralert.

Odchodu Duhana předcházely dohady o nezákonném zaměstnávání jeho syna nebo některých bývalých radních. ČRo od té doby řídí prozatímní ředitel Karel Zýka. Do tendru se také přihlásil, ale se svým projektem nepostoupil.

Na začátku dnešního jednání oznámil předseda rady Šafařík, že na konci března ve vedení rady skončí kvůli pracovnímu vytížení. Šafařík byl zmiňovaný v souvislosti s uniklými e-maily ze soukromé schránky premiéra Bohuslava Sobotky. Prý ho informoval o dění v radě. Šafařík ale podle svého vyjádření e-maily nepsal. Český rozhlas bude letos hospodařit s vyrovnanými příjmy a výdaji ve výši 2,193 miliardy korun. Zaměstnává asi 1500 lidí.

René Zavoral (39)
Datum a místo narození: 4. dubna 1976 v Havířově
Vzdělání: absolvoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy, obor politologie
Současná funkce: náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro program a vysílání (od dubna 2013)
Praxe: v rozhlase pracuje od roku 2001, kdy zde nastoupil jako marketingový a PR manažer, s přestávkou v letech 2005 až 2006 působil v Komerční bance v korporátní komunikaci; předtím, než nastoupil do současné funkce, řídil strategický rozvoj rozhlasu (2011 až 2013), odbor komunikace či marketing a PR
Ostatní:
- V roce 2006 byl Zavoral několik měsíců předsedou místního sdružení ODS v Čelákovicích, ze strany odešel před návratem do rozhlasu.
- Koncem 90. let byl poradcem někdejší místopředsedkyně ODS a předsedkyně Senátu Libuše Benešové.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah