Kasík vyhrál soudní spor, jeho odvolání z ČRo bylo neplatné | e15.cz

Kasík vyhrál soudní spor, jeho odvolání z ČRo bylo neplatné

Václav Kasík
Václav Kasík
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Václav Kasík dnes vyhrál u Obvodního soudu pro Prahu 2 soudní spor týkající se ukončení jeho pracovního poměru v Českém rozhlase. "Soud rozhodl, že výpověď je neplatná," sdělil Kasík ČTK. Rada ČRo Kasíka kvůli údajným chybám odvolala v roce 2009.

Český rozhlas se k výsledku soudního řízení zatím nechce vyjadřovat. „Budeme se moci vyjádřit teprve až po oficiálním obdržení a prostudování soudního rozsudku,“ řekl ČTK vedoucí oddělení komunikace ČRo René Zavoral.

„Nejraději bych to řešil smírem, dohodou,“ odpověděl Kasík na otázku, jaký bude jeho další postup. Český rozhlas prý nebudoval deset let proto, aby se s ním soudil.

Kasík se stal v červenci 1999 generálním ředitelem veřejnoprávního ČRo, ve funkci jej rada znovu potvrdila na dalších šest let v květnu 2005. Na postu však skončil předloni v červenci. Rada ČRo jej odvolala kvůli údajným chybám. Ve zprávě uvedla mezi důvody pro Kasíkovo odvolání například předražení rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici. Mezi výtkami radních se objevila i kauza Libora Křivky, který vedl sekretariát Českého rozhlasu a neměl lustrační osvědčení. Další výtka spočívala v údajném porušení povinností při zadání mandátních smluv s právníkem Jiřím Kratochvílem, který měl na starosti prodej rekreační chaty rozhlasu v Peci pod Sněžkou.

Instituce Kasíkovi podle serveru Médiář.cz po odvolání nabídla funkci tajemníka rozhlasového symfonického orchestru, se základní mzdou 28 232 Kč. Tu Kasík odmítl, nepovažoval ji za přiměřenou pracovní náhradu. Jinou nabídku nedostal. Zaměstnancem rozhlasu přestal být k 31. říjnu 2009.

Kasík se kvůli svému odvolání obrátil na soud. Městský soud v Praze původně Kasíkovu žalobu věcně přezkoumal a zamítl. Postup radních byl sice podle předsedkyně senátu Jany Brothánkové nesprávný a formálně chybný, zároveň ale nebyl nezákonný. Nejvyšší správní soud, který řešil odvolání (NSS) sice verdikt Městského soudu zrušil, avšak nevrátil mu spor k novému projednání. Místo toho NSS sám rozhodl o odmítnutí Kasíkovy žaloby. Na základě dřívějšího rozhodnutí Obvodního soudu v Praze 2 pak musel podle Médiář.cz vyplatit Český rozhlas Kasíkovi téměř 87 tisíc korun jako dosud neuhrazenou část mzdy z října 2009.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější