Odvolaný šéf pražské záchranky Schwarz se hlásí do konkurzu | E15.cz

Odvolaný šéf pražské záchranky Schwarz se hlásí do konkurzu

Zdeněk Schwarz
Zdeněk Schwarz
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zdeněk Schwarz, který musí nedobrovolně odejít z čela pražské záchranky, se přihlásil do konkurzu na jejího nového ředitele. Záchranku prý vedl dobře a vypsané podmínky splňuje. Městská rada ho odvolala v půli května kvůli sporům s odbory a zaměstnanci, ve funkci skončí k 30. červnu. O místo ředitele se podle magistrátu uchází 14 lidí, obálky s přihláškami bude komise otevírat v pondělí.

„Já se domnívám, že jsem záchranku vedl dobře, že jsem se ničeho nedopustil, a nevidím důvod, proč by právo jakéhokoli občana mělo být potíráno či zakázáno, tak se zkusím přihlásit znovu,“ řekl ke svému rozhodnutí Schwarz. Zaměstnancem pražské záchranky zůstává, od 1. června začne vykonávat práce běžného záchranáře.

Podle auditu, který si Praha nechala vypracovat, řídil Schwarz záchranku autoritativně a údajně vázla komunikace mezi vedením a zaměstnanci. Po jeho odchodu víc než rok volala část pracovníků v čele s odbory. Letos v lednu vyhlásily stávkovou pohotovost, kterou podpořilo pouze 170 ze 450 zaměstnanců záchranné služby. Ředitel pochybení opakovaně odmítl. Své odvolání z funkce označil za důsledek šikany ze strany odborů.

Součástí přihlášky je také koncepce. „Zadané podmínky jsem splnil, je to i předložení jakési koncepce,“ potvrdil. V zadávacích podmínkách byla uvedena mimo jiné i schopnost komunikovat s podřízenými.

„Já si myslím, že tuto podmínku splňuju, když jsem tady skoro 17 let řídil organizaci. Zajímavé je, že tam není třeba podmínka psychologické vyšetření, které jsem tenkrát před 16,5 lety absolvoval, strávil jsem celý den u psychologa,“ poznamenal Schwarz a připomněl, že při jmenování do funkce tehdejší primátor uvedl, že „takový excelentní posudek ještě nezažil“.

Nechtěli přijmout mediátora

Radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) odchod Schwarze odůvodnil tím, že ani ředitel, ani odboráři nebyli přístupni kompromisu a nechtěli přijmout mediátora, který by řešil vleklé spory uvnitř pražské záchranky. Výměna ředitele tak podle něj byla nejlepší cestou k uklidnění sporů.

Schwarz audit zadaný vedením Prahy označil za vyhozené peníze. Audit podle něj nebyl nutný, protože všechny potřebné informace záchranná služba zřizovateli předává.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.