Schwarz: Mé odvolání je šikana ze strany odborů | E15.cz

Schwarz: Mé odvolání je šikana ze strany odborů

Zdeněk Schwarz
Zdeněk Schwarz
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz označil své odvolání z funkce za důsledek šikany ze strany odborů. Zřizovatel, jímž je hlavní město, podle něj postupoval nestandardně, audit zadaný vedením Prahy označil za vyhozené peníze. O odvolání ho dnes informoval šéf magistrátního odboru e-mailem. S výsledky auditu záchranné služby oficiálně ještě nebyl seznámen.

Radní hlavního města Schwarze odvolali v úterý, do čtvrtečního večera byl na služební cestě v Izraeli. „Jedná se podle mého názoru ze strany zřizovatele o velmi nestandardní postup. Byl nejen neočekávaný, ale neodpovídal ani doporučením auditu,“ řekl Schwarz. Audit pode něj nebyl nutný, protože všechny potřebné informace záchranná služba zřizovateli předává.

Schwarz na dnešní tiskové konferenci kritizoval výroky radního pro zdravotnictví Radkka Lacka (ANO). „Pan radní se vyjádřil, že výměna ředitele je cesta k řešení problémů. Je to nejjednodušší, pohodlná cesta pro neschopného manažera,“ řekl odvolaný ředitel.

Lacko odchod Schwarze odůvodnil tím, že ani ředitel, ani odboráři nebyli přístupni kompromisu a nechtěli přijmout mediátora, který by řešil vleklé spory uvnitř organizace. Audit podle něho zjistil dlouhodobé personální problémy. Výměna ředitele tak byla nejlepší cestou k uklidnění sporů, uvedl Lacko.

Schwarz dnes řekl, že na přetíženost nebo málo pracovních benefitů si měli odboráři stěžovat zřizovateli. „Když jsme si stěžovali přímo magistrátu, označil to také za šikanu,“ řekl dnes ČTK místopředseda odborové organizace pražské záchranky Karel Böhm. Schwarzovo vyjádření o šikaně odborů Böhm odmítl, podle něj tak Schwarz reagoval na jakoukoliv jejich kritiku.

Rada hlavního města bude na úterním zasedání schvalovat podmínky výběrového řízení na nového ředitele. Bývalý senátor za ODS Schwarz, který stál v čele záchranné služby 16 let, má odejít ke konci června.

Stávková pohotovost

Po odchodu Schwarze už více než rok volala část zaměstnanců a odbory. Letos v lednu vyhlásily stávkovou pohotovost, kterou podpořilo 170 z 450 zaměstnanců záchranné služby. Zaměstnanci si od loňského května stěžovali na špatné chování vedení záchranné služby. Ředitel pochybení opakovaně odmítl.

Pražští záchranáři loni ošetřili 110 413 pacientů, tedy asi 300 denně. Letos počet výjezdů za den vzrostl na 350 za den. Ročně hospodaří zhruba se 400 miliony korun, z nichž 60 procent dostává jako příspěvek od hlavního města, zbytek jí proplácejí zdravotní pojišťovny.

Schwarz čelil sporům se zaměstnanci už několikrát
Ředitelem Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy (ZZS) se Schwarz stal v listopadu 1998 poté, co zvítězil v konkurzu. Ani za jeho vedení se nepodařilo najít pro ZZS sídlo v centru města, kde je nejvíce zásahů. Schwarz tento problém zčásti řešil mj. malým elektromobilem s jedním zdravotníkem, který nepřetržitě projížděl centrem města. V minulosti zavedl i obdobné hlídky na elekrokole či záchranářské motorky. Loni v létě jezdili záchranáři po centru a cyklostezkách i na kole.
Loni na jaře Schwarz zmedializoval problém záchranářů s umisťováním pacientů do nemocnic, když v dubnu zveřejnil případ záchranářů, kteří přes hodinu vozili po Praze ženu s otravou, protože ji odmítlo přijmout sedm nemocnic. Ministerstvo na to posléze reagovalo nařízením, že pacienty v Praze musí od záchranné služby převzít nejbližší nemocnice. Po dalším zveřejnění problematického umístění pacientů loni v létě ředitelé pražských nemocnic obvinili Schwarze, který byl tehdy i senátorem, ze zkreslování a zveličování problému za účelem jeho reklamy před podzimními senátorskými volbami.
V čele ZZS čelil Schwarz několika výzvám k odstoupení. Naposledy letos koncem ledna vyhlásila třetina zaměstnanců záchranky, kteří jsou v odborech, stávkovou pohotovost kvůli porušování kolektivní smlouvy a nevhodnému chování vedení a Schwarze vyzvala k rezignaci. Problémy podle odborářů začaly stížnostmi dispečerek, jimž je propláceno jen 11 hodin z dvanáctihodinových směn. Zaměstnancům vadí i rozdělování pracovních týmů a jejich rotace na různých stanovištích.
Magistrát jako zřizovatel nechal nato kvůli stížnostem zaměstnanců vypracovat v záchrance audit. Ten sice nedoporučil personální změny, ale konstatoval, že ředitel vede záchrannou službu autoritativně, což způsobuje špatnou pracovní atmosféru.
Na údajnou šikanu ze strany vedení ZZS si někteří zaměstnanci stěžovali už vícekrát, mj. v roce 2004, kdy rovněž odboráři vyzvali Schwarze k odstoupení. V souvislostí s tím pak podle odborářů odešlo na 170 zaměstnanců.
Zdeněk Schwarz se narodil 15. května 1963 v Praze, vystudoval střední zdravotnickou školu a v roce 1990 promoval na lékařské fakultě UK v Praze. Postupně získal atestace v oborech chirurgie, veřejné zdravotnictví a urgentní medicína. U záchranky, kde pracoval dříve i jeho otec, začínal už v roce 1984. Pracoval u pražské záchranky v Nemocnici Na Malvazinkách a v Nemocnici Na Bulovce.
Po krátkém angažmá v roce 1994 u privátní firmy obchodující ve zdravotnictví se vrátil na plný úvazek na pražskou záchrannou službu jako lékař. Současně sloužil i na letecké záchranné službě a v nemocnici na centrálním příjmu i chirurgii jako externí lékař.
V říjnu 2008 vyhrál senátní volby jako nestraník za ODS a stal se senátorem za Prahu 1. V loňském roce křeslo neobhájil, když ho ve druhém kole porazil bývalý rektor UK Václav Hampl.
Schwarz je ženatý a má dvě děti.
ZZS má asi 470 zaměstnanců a její záchranáři denně zasahují zhruba u 300 případů. Záchranná služba v Praze vznikla už v roce 1857 a podle svých stránek je jednou z nejstarších na světě.

———————-

Odboráři pražské záchranky vyhlásili stávkovou pohotovost

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah