Pan Ki-mun byl znovuzvolen generálním tajemníkem OSN | E15.cz

Pan Ki-mun byl znovuzvolen generálním tajemníkem OSN

Pan Ki-mun
Pan Ki-mun
• 
ZDROJ: wikimedia.org

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Jihokorejce Pan Ki-muna generálním tajemníkem OSN i pro druhé funkční období. Šestašedesátiletý Pan neměl protivníka, v čele světové organizace bude do konce roku 2016.

Pan Ki-mun svou kandidaturu oficiálně oznámil počátkem června. Minulý týden ho jednomyslně podpořila Rada bezpečnosti OSN a jednomyslné bylo i dnešní hlasování ve Valném shromáždění.

Pan je v úřadu od ledna 2007, kdy vystřídal charismatického nositele Nobelovy ceny za mír Kofiho Annana, původem z Ghany. Druhé funkční období zahájí 1. ledna příštího roku.

Pan Ki-mun má pověst nevýrazného úředníka. V minulosti byl také kritizován za to, že přehlížel porušování lidských práv v silných zemích, například v Číně či v Rusku. Vysloužil si naopak chválu za úsilí vést celosvětový boj proti globálním klimatickým změnám, za podporu jadernému odzbrojení nebo za zvýšení podílu žen ve vedoucích funkcích v OSN.

Generální tajemník je nejvyšším správním úředníkem OSN, má právo upozornit Radu bezpečnosti OSN na jakýkoliv problém, který podle jeho názoru ohrožuje světový mír, a podává Valnému shromáždění výroční zprávu a další potřebné informace o činnosti OSN. Do funkce je jmenován Valným shromážděním OSN na pětileté funkční období, které začíná 1. lednem a končí 31. prosincem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah