Správa železnic má zaplatit ČEZ za neodebraný proud, dluh přesáhl miliardu | E15.cz

Správa železnic má zaplatit ČEZ za neodebraný proud, dluh přesáhl miliardu

Správa železnic má zaplatit ČEZ za neodebraný proud, dluh přesáhl miliardu
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má podle Vrchního soudu v Praze zaplatit společnosti ČEZ 805 milionů korun za elektřinu, kterou si v roce 2010 objednala, ale neodebrala. Dlužná částka včetně úroků činí 1,07 miliardy korun. Pro SŽDC je verdikt překvapení, protože prvoinstanční soud rozhodl v její prospěch.

Firmy se o obdobnou sumu soudí i za rok 2011. Prvoinstanční soud v tomto případě zatím ale jednání nenařídil, čekal, jak dopadne žaloba za rok 2010, uvedl server Aktuálně.cz.

Podle mluvčího SŽDC Jakuba Ptačinského bylo pro správu železnic rozhodnutí Vrchního soudu překvapením, protože prvoinstanční soud rozhodl naopak v její prospěch. Dá se proto předpokládat, že společnost možnost opravných prostředků po prostudování materiálu využije. „Počkáme na písemné vyhotovení rozhodnutí soudu, na základě kterého zvážíme případné další právní kroky,“ řekl.

Společnost může podat dovolání, které ale nemá odkladný účinek. Uvedenou částku musí firma uhradit do 14 dnů od doručení písemného rozsudku.

Dráhy kupovaly přímo od ČEZ

SŽDC uzavřela s ČEZ v roce 2008 tříletou zakázku na dodávku elektřiny pro všechny dopravce na dráze, kteří ji podle tehdejšího energetického zákona nemohli kupovat přímo, ale museli ji odebírat od správce kolejí.

V roce 2009 se zákon změnil a dopravci si mohli vybrat, od koho energii koupí. SŽDC jim na to muselo poskytnout svoji síť. Hlavně České dráhy toho využily a koupily elektřinu rovnou od ČEZ bez prostředníka. SŽDC proto v roce 2010 odebralo od ČEZ místo nasmlouvaných 1,5 milionu MWh jen 40 tisíc MWh proudu a další rok se to opakovalo.

Podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže tím vznikla firmě škoda 805 milionů korun za rok 2010 a 858 milionů korun za rok 2011.

Prvoinstanční soud původně žalobu zamítl, i když dal zapravdu tomu, že SŽDC porušila smlouvu a firmě ČEZ vznikla škoda. Vrchní soud ale argumentaci tohoto soudu odmítl a změnu zákona jako argument pro porušení smlouvy neuznal, uvedlo Aktuálně.cz.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!