Vzpoura proti Pentě: Novináři deníku Sme hrozí hromadným odchodem | E15.cz

Vzpoura proti Pentě: Novináři deníku Sme hrozí hromadným odchodem

Vzpoura proti Pentě: Novináři deníku Sme hrozí hromadným odchodem
Marek Dospiva
• 
ZDROJ: Euro

bru

Redaktoři slovenského deníku Sme se bouří proti možnému příchodu nového spolumajitele, za kterým by mohla stát investiční skupina Penta. Pokud by se jejich obavy vyplnily, hodlá většina redaktorů známého listu podat výpověď.

„Vstup Penty do vydavatelství Petit Press považujeme za ohrožení nezávislosti naší práce a přímé poškození deníku Sme,“ uvedl list v otevřeném dopise řediteli Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft Johannesovi Werlemu. K dopisu se připojilo celé jeho vedení a 60 členů redakce.

Vlastníkem Sme je nyní prostřednictvím vydavatelství Petit Press německá Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaf. Ta nedávno zdůraznila, že svůj padesátiprocentní podíl Pentě neprodá.

Akcie mít nebudeme, tvrdí Penta

Podíl v Petit Press chce získat tisková agentura SITA a Penta by jí měla pomoci s financováním celé transakce. „Investiční skupina Penta se účastní financování kupní ceny a je tak finančním partnerem SITA a Igora Grošafta v transakci. Penta není ani přímo, ani nepřímo možným nabyvatelem akcionářského podílu ve vydavatelství Petit Press,“ uvedla již dříve investiční firma.

Redaktoři Sme se obávají, že i z této pozice by je Penta mohla omezovat v jejich práci. Deník se totiž právě s Pentou soudil kvůli vydání knižní verze tajného spisu, který vypovídá o korupčních skandálech v kauze Gorila.

Slováci pátrají, co je pravdy na zpravodajském bestselleru Gorila

„Penta není jen podnikatelskou skupinou. Od kauzy Gorila je přímou součástí slovenské politiky. A je v ní symbolem korupce a snahy zneužívat svůj vliv,“ vysvětlují redaktoři. „Od prvního okamžiku bude ve střetu zájmů a není představitelné, že by svoje média nechtěla zneužívat ve svůj prospěch,“ dodávají.

„S Pentou nelze dělat svobodné noviny“

Právě zkušenost s postupem Penty v kauze Gorila prý nedává naději, že by skupina měla zájem na rozvoji svobodných médií. „Myslíme si, že s Pentou se nedají dělat svobodné noviny. Proto jsme se rozhodli, že v novinách, jejichž spolumajitelem je Penta, nemůžeme pracovat a budeme muset odejít.“

Penta nedávno spolu s nizozemskou investiční společností V 3 Media Holdings koupila přední slovenská vydavatelství 7 Plus a Trend Holding. 7 Plus vydává 15 titulů včetně nejčtenějšího týdeníku Plus 7 dní a třetího nejprodávanějšího deníku Plus Jeden deň. Do portfolia Trend Holding patří týdeník Trend či čtrnáctideník Profit.

Autor: bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!