Podnikatelé se už krize nebojí. Téměř polovina malých firem chce navýšit investice | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Podnikatelé se už krize nebojí. Téměř polovina malých firem chce navýšit investice

Podnikatelé se už krize nebojí. Téměř polovina malých firem chce navýšit investice
Jak se vyrábějí nástroje v Lubské továrně Strunal Schönbach
• 
ZDROJ: e15 Michal Nosek
Jiří Liebreich

Jiří Liebreich

Malé a střední podniky a podnikatelé se už krize neobávají a naopak investují, vstupují do nových projektů a evidují vysokou poptávku po zboží a službách. Vyplývá to z dotazníkového šetření ČSOB, jež pravidelně zkoumá náladu českých firem. Hodnota sledovaného indexu stoupla o 5,2 bodu na 31,9, index tak zastavil dvě čtvrtletí trvající pád.

Necelá polovina firem očekává, že letos investuje více než loni. Rozšířit podnikání chce v příštím roce pětina podnikatelů a živnostníků - o tři procenta více, než v minulém čtvrtletí, které představovalo nejnižší hodnotu za pět let. 

Celkově je s ekonomickou situací spokojenp 71 procent firem. „Podnikatelé a firmy si uvědomili, že bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích nehrozí. Nadále jsme na růstové dráze a firmy mají převis poptávky. Největší rizika spatřujeme v nedostatku pracovních sil a rostoucích mzdách a také ve zvyšujících se úrokových sazbách. Pozorujeme, že firmy investují zejména do automatizace a robotizace,” řekl ředitel firemího bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Tuzemští byznysmeni se musejí naučit, jak předat své firmy

Na Slovensku je s ekonomickou situací spokojeno výrazně méně podnikatelů, pouze 42 procent. Menší spokojenost se odráží i na indexu ČSOB měřící očekávání tamnějších firem - klesl o 8,4 bodu na 22,9 bodu.

Relativní nespokojenost Slováků se však nevztahuje na euro. Deset let používanou měnu si pochvaluje 83 procent podnikatelů. Naopak Češi si přijetí společné měny nepřejí. V posledním šetření ČSOB, jenž proběhlo loni, se porti zavedení eura vyjádřilo takřka šest z deseti podnikatelů a menších firem.

Průzkum proběhl mezi představiteli 500 firem s obratem do 300 milionů korun.

Českým firmám může ujet inovační vlak, čtvrtina z nich nemá žádnou koncepci digitalizace

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!