Podnikatelé se už krize nebojí. Téměř polovina malých firem chce navýšit investice | E15.cz

Podnikatelé se už krize nebojí. Téměř polovina malých firem chce navýšit investice

Jak se vyrábějí nástroje v Lubské továrně Strunal Schönbach
Jak se vyrábějí nástroje v Lubské továrně Strunal Schönbach
• 
ZDROJ: e15 Michal Nosek

Jiří Liebreich

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Malé a střední podniky a podnikatelé se už krize neobávají a naopak investují, vstupují do nových projektů a evidují vysokou poptávku po zboží a službách. Vyplývá to z dotazníkového šetření ČSOB, jež pravidelně zkoumá náladu českých firem. Hodnota sledovaného indexu stoupla o 5,2 bodu na 31,9, index tak zastavil dvě čtvrtletí trvající pád.

Necelá polovina firem očekává, že letos investuje více než loni. Rozšířit podnikání chce v příštím roce pětina podnikatelů a živnostníků - o tři procenta více, než v minulém čtvrtletí, které představovalo nejnižší hodnotu za pět let. 

Celkově je s ekonomickou situací spokojenp 71 procent firem. „Podnikatelé a firmy si uvědomili, že bezprostřední nebezpečí v ekonomice nebo na trzích nehrozí. Nadále jsme na růstové dráze a firmy mají převis poptávky. Největší rizika spatřujeme v nedostatku pracovních sil a rostoucích mzdách a také ve zvyšujících se úrokových sazbách. Pozorujeme, že firmy investují zejména do automatizace a robotizace,” řekl ředitel firemího bankovnictví ČSOB Petr Manda.

Na Slovensku je s ekonomickou situací spokojeno výrazně méně podnikatelů, pouze 42 procent. Menší spokojenost se odráží i na indexu ČSOB měřící očekávání tamnějších firem - klesl o 8,4 bodu na 22,9 bodu.

Relativní nespokojenost Slováků se však nevztahuje na euro. Deset let používanou měnu si pochvaluje 83 procent podnikatelů. Naopak Češi si přijetí společné měny nepřejí. V posledním šetření ČSOB, jenž proběhlo loni, se porti zavedení eura vyjádřilo takřka šest z deseti podnikatelů a menších firem.

Průzkum proběhl mezi představiteli 500 firem s obratem do 300 milionů korun.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah