Agro CS koupila běloruská rašeliniště, zvýšila tržby skoro na dvě miliardy

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: Agro CS

Společnost Agro CS z České Skalice u Náchoda, která je předním českým výrobcem zahradních substrátů, travních směsí a hnojiv, loni zvýšila tržby o devět procent na 1,8 miliardy korun. Firma se loni stala vlastníkem rašeliniště v Bělorusku, čímž získala plnou soběstačnost v potřebě rašeliny pro výrobu.

Celá skupina Agro CS, tedy všech 18 společností z regionu střední a východní Evropy, loni dosáhla obratu přes 2,5 miliardy korun. Skupina zaměstnává asi 700 lidí, z toho jich v Agro CS pracuje 233.

Do podnikání skupiny patří vedle těžby rašeliny a výroby substrátů, hnojiv a osiv také pěstování travních koberců, služby zemědělským podnikům, strojírenská výroba, zemědělská prvovýroba, údržba golfových hřišť či provoz bioplynové stanice. Substráty a hnojiva firma dodává do všech významných obchodních řetězců.

V Bělorusku Agro CS loni nakoupila společnosti zabývající se těžbou a zpracováním rašeliny. Těžební licence by firmě měla stačit na více než 30 let. „Nové rašeliniště Skuraty je mimořádně kompaktní a stejnorodé. Skládá se z několika bloků, které budou těženy postupně tak, aby byla zachována kvalita materiálu,“ uvedl výrobní ředitel David Micák. Vrstva rašeliny se na rašeliništi pohybuje od 1,5 do 6,5 metru, přičemž při intenzivní těžbě se za deset let odtěží přibližně metrová vrstva.

Litevské zdroje

Letos společnost předpokládá na novém rašeliništi vytěžení 75 až 100 tisíc metrů krychlových rašeliny, což je zhruba 30 až 40 procent roční spotřeby výrobních závodů firmy. „Zbytek potřeby pokrýváme ze zdrojů v Litvě. Jsme plně soběstační v potřebě rašeliny na minimálně dvacet let,“ uvedl Micák.

Při rozšiřování svého podnikání firma Agro CS také loni koupila společnost Engelmann Czech, která se stará o provoz a údržbu sedmi golfových hřišť v České republice. V oboru trávníkových koberců Agro CS každoročně prodá přes 20 hektarů trávníků, které pěstuje na ploše 35 hektarů. Trávníky firma dodává i prvoligovým fotbalovým klubům.