Babiše rozhněval plán EU na omezení biopaliv. Přišel by o miliardy | E15.cz

Babiše rozhněval plán EU na omezení biopaliv. Přišel by o miliardy

Ilustrační foto, řepka olejná
Ilustrační foto, řepka olejná
• 
ZDROJ: Kubelka Tomas

ČTK, nos

O 600 milionů korun ročně klesnou tržby společnosti Agrofert Andreje Babiše, pokud Evropská komise prosadí plán na omezení biopaliv.

Nový plán Evropské komise na omezení použití biopaliv by snížil tržby českých producentů řepky o šest miliard korun ročně. Uvedl to řekl ředitel divize pohonných hmot a biopaliv společnosti Agrofert Martin Kubů. Sám Agrofert by se na této ztrátě tržeb podílel z deseti procent.

EU dosud počítala s tím, že by se podíl biosložek v pohonných hmotách do roku 2020 zvýšil na deset procent. Poslední návrh komise, který šel minulý týden do připomínkového řízení, ale počítá se snížením podílu na pět procent.

Návrh komise by podle Agrofertu znemožnil užití řepky pro výrobu biopaliv. „Tento krok EK by měl fatální dopady pro pěstitele řepky v Evropě. Negativní dopad na české pěstitele by byl až 200 tisíc hektarů řepky,“ uvedl člen představenstva Agrofertu Jaroslav Faltýnek.

Biosložka se podle nařízení Evropské unie povinně přimíchává do nafty od září 2007 a do benzinu od začátku roku 2008. Přimíchávání má například pomoci snížit emise skleníkových plynů, podpořit domácí zemědělskou produkci a snížit závislost na dovozech paliv. Odpůrci biopaliv namítají, že škodí motorům i životnímu prostředí. Dále tvrdí, že biopaliva jsou příliš drahá, škodí motorům a vytlačují z polí potravinářské plodiny, což vede k jejich nedostatku a růstu cen potravin.

Sdružení pro výrobu bionafty tvrdí, že použití řepkového semene pro výrobu bionafty nekonkuruje produkci zemědělských komodit na výrobu potravin. Naopak vzhledem k nedostatečnému odbytu rostlinných zemědělských komodit představuje pěstování energetických plodin alternativní využití až pro 600 tisíc hektarů půdy, která by jinak musela zůstat ležet ladem.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.