Becherovku definitivně ovládnou Poláci. Úřady schválily převzetí karlovarské likérky firmou Maspex

Becherovka

Becherovka Zdroj: profimedia.cz

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej české likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka (JBKB) polské skupině Maspex. Tradiční firmu spolu s ochrannými známkami prodává francouzská společnost Pernod Ricard, která ji vlastní od roku 2001. Firmy transakci oznámily na konci loňského roku, její dokončení očekávají do letošního června. Prodejní cenu nezveřejnily. Hodnota značky se však podle odhadů pohybuje okolo 300 milionů dolarů, tedy přes sedm miliard korun.

Antimonopolní úřad transakci posuzoval ve zjednodušeném řízení. „Ke spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech výroby a prodeje lihovin, zejména bylinných hořkých likérů známých pod značkou Becherovka. Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto spojení povolil. Rozhodnutí již nabylo právní moci,“ uvedl ÚOHS.

Firma Jan Becher - Karlovarská Becherovka je společností s více než dvousetletou tradicí. Byla založena v roce 1807 rodinou Becherů, tehdy jako rodinný podnik. Becherovka byla roku 1922 zaregistrovaná jako ochranná známka. Status akciové společnosti má od roku 1994. V roce 2001 byl dokončen proces privatizace a společnost přešla do vlastnictví francouzské skupiny Pernod Ricard, jednoho z největších výrobců destilátů a vína na světě.

Maspex je největší soukromá společnost v potravinářském sektoru v Polsku a jedna z největších ve střední a východní Evropě. Česká a slovenská pobočka skupiny Maspex byly postupně založeny od roku 1998. V Česku a na Slovensku se Maspex zaměřuje na výrobu a prodej džusů, limonád či energetických nápojů.

K hlavním značkám na zdejším trhu patří džusy Relax a Caprio i energetický nápoj Tiger. Od roku 2020 se společnost stala výhradním distributorem ledových čajů Nestea. Loni se portfolio firmy rozšířilo o alkoholické nápoje se značkou Zubrówka. V Česku společnosti Maspex vlastní výrobní závod ve Veselí nad Lužnicí.

Francouzský výrobce vín a lihovin Pernod Ricard oznámil záměr prodat Becherovku už loni v říjnu. Nápojářský koncern to tehdy zdůvodnil tím, že hledá možnosti, jak zefektivnit své portfolio. 

VIDEO: Mnoho žen se stane alkoholičkami na mateřské, říká Michaela Duffková 

Video placeholde
Hostem e15 Castu byla Michaela Duffková • e15