Brusel může dát zemědělcům až stamilionovou kompenzaci ruských sankcí | e15.cz

Brusel může dát zemědělcům až stamilionovou kompenzaci ruských sankcí

Marian Jurečka
Marian Jurečka
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Evropská unie by v souvislosti s ruskými sankcemi mohla v příštím roce zemědělcům dát kolem miliardy eur na podporu exportu. Česko by z balíku mohlo dostat přes 100 milionů korun, řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). 

„Dopad pro Evropskou unii v rámci ruských sankcí je 11 miliard euro. My neočekáváme, že nám Evropská unie dá tady tuto částku, ale bavili jsme se o tom, že by minimálně zhruba jednu miliardu euro měla v příštím roce vyčlenit na řešení této situace,“ řekl Jurečka v Otázkách Václava Moravce.

„Bavíme se tady v zásadě o více než 100 milionech korun,“ uvedl k částce, která by mohla připadnout Česku. Podpora by se podle ministra měla týkat všech komodit a měla by směřovat zejména ke zvýšení vývozů do asijských zemí nebo na Blízký východ. Nyní podle Jurečky, který má za to, že první plošná opatření EU nenaplnila očekávání, směřuje 90 procent exportů českých zemědělců do zemí EU.

Čtěte také:

Rusko potravinářské sankce zavedlo v srpnu, když na rok zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU, Spojených států, Austrálie, Kanady a Norska. Šlo o odvetu za západní sankce proti Rusku za jeho postoj vůči Ukrajině.

Jurečka také v debatě uvedl, že ministerstvo se bude bavit o tom, jak do budoucna naložit s národní značkou kvality Klasa. „Já budu chtít si vydefinovat a vyříkat se zástupci Potravinářské komory a vůbec potravinářů v České republice, nakolik je nadále do budoucna označení výrobků značkou Klasa přínosné,“ řekl. Sám prý zvažuje, jestli efekt prostředků vkládaných do značky je tak zásadní, a jestli se třeba do budoucna nezaměřit více na soutěž Regionální potravina.

Stínový ministr zemědělství za KSČM Pavel Kováčik řekl, že by k přehodnocování přistupoval opatrně. Dosavadní investice podle něj přinesly velmi vysokou znalost značky Klasa. Podobně se vyjádřil generální ředitel Hamé Martin Štrupl.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Nejčtenější

Newslettery