Lovte divočáky celý rok, navrhuje myslivcům ministerstvo | E15.cz

Lovte divočáky celý rok, navrhuje myslivcům ministerstvo

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Jiri Kotatko, Mlada fronta

ČTK

Počty divokých prasat podle ministerstva zemědělství i přes intenzivní lov stoupají. Ministerstvo proto dnes poslalo do meziresortního připomínkového řízení novelu vyhlášky o době lovu jednotlivých druhů zvěře, podle které se budou moci divočáci i s bachyněmi a selaty lovit celoročně. Doposud se mohli lovit od srpna do konce ledna. Vyhláška mimo jiné také dovoluje delší dobu lovu muflončat, kolouchů a daňčat.

Podle rezortu se divočákům změnil způsob života - doba páření, která normálně probíhá od listopadu do ledna, se nyní rozšířila na celý rok. Přemnožená divoká prasata podle důvodové zprávy novely působí každoročně miliardové škody na zemědělských plodinách.

„Současně se množí střety prasete s motorovými vozidly. Pokud má dojít k zastavení růstu početních stavů a následné redukci prasete divokého, je bezpodmínečně nutné, aby se lov v následujících letech pohyboval minimálně na úrovni 200 tisíc kusů ročně,“ píše zemědělský rezort. Například v roce 2012 se ulovilo v tuzemsku 185 tisíc kusů.

Ministerstvo také argumentuje tím, že prasata loví drobnou zvěř jako koroptve, bažanty, zajíce, ale i srnčata. Podle rezortu je zřejmý pokles stavů bažanta, a to od roku 2002 do roku 2014 o 30 procent, a zajíce polního o 35 procent. Divočáci navíc podle MZe napadají lidi, i když nejsou zranění.

Rezort chce v novele prodloužit i dobu lovu bažanta obecného pomocí dravců, místo od září do konce roku by bylo možné jej lovit až do konce ledna. Podle ministerstva řízeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) nebude mít prodloužení negativní dopady na přirozenou populaci těchto zvířat.

Škody podle ministerstva působí také laně a kolouši, mláďata by mohla být lovena od srpna do konce března. V současnosti lovecká sezóna končí v půlce ledna. Změny by měly začít platit od vyhlášení ve Sbírce zákonů, připomínky bude ministerstvo sbírat do září.

Vláda již v březnu schválila opatření, které umožňuje myslivcům rozmísťovat více zařízení na odchyt divokých prasat. Dříve bylo možné umístit jedno zařízení na 250 hektarů honitby, podle nové úpravy je možné nastražit jedno zařízení na 150 hektarů honitby.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.