Mouka pro pekárny má zlevnit, pečivo ne | E15.cz

Mouka pro pekárny má zlevnit, pečivo ne

sklizeň obilí
sklizeň obilí
• 
ZDROJ: ctk

ČTK, nos

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Chléb a pečivo z tuzemských pekáren by neměly zlevňovat, ani pokud bude letos v Česku dobrá úroda obilí a klesne cena mouky. Podle Jaromíra Dřízala, předsedy Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů v ČR, pekárnám v posledních letech stoupaly náklady, které kvůli tlaku na trhu nemohly promítnout do cen. Řada pekáren je prý ve ztrátě a levnější mouka by jim mohla pomoci přežít.

Případné snížení cen pečiva by zřejmě vedlo ke zhoršení jeho kvality. Na podzim budou výrobci s obchodníky vyjednávat o cenách chleba a pečiva pro další rok. „Určitě tam bude silný tlak ze strany obchodů,“ uvedl Dřízal. Podle něj jsou už teď v Česku asi osmé nejnižší ceny pekařských výrobků v Evropské unii. Uvedl, že pekárny potřebují lepší tržby, aby mohly zaplatit kvalifikované pracovníky a aby se mohly rozvíjet. Dodal, že průměrná mzda v českých pekárnách loni činila 16 100 korun hrubého měsíčně, ačkoliv tam lidé musí hodně pracovat o víkendech a v noci.

Tuzemští výrobci pečiva jsou podle svazu také decimováni dovozem zmrazených polotovarů. „Když nás převálcují zahraniční dodavatelé s polotovary, do deseti let tady budeme kupovat toastový chleba jako v Americe a vzpomínat na kvalitní české výrobky,“ uvedl předseda.

Před rokem 1989 fungovalo v ČR jen kolem 65 pekáren. Od 90. let se síť rychle rozrůstala. Nyní podle svazu v zemi funguje asi 750 pekáren. V posledních pěti letech ale desítky menších provozů ukončily činnost. Některé starší pekárny mají podle Dřízala problémy kvůli tomu, že nemají novinky a drží jen klasikou výrobu chleba a pečiva.

Autor: ČTK, nos

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.