Nová evropská regulace sníží počty prasat až o desetinu

ilustrační foto

ilustrační foto Zdroj: profimedia.cz

Počty prasat v Evropské unii kvůli zpřísněné regulaci chovu klesnou až o deset procent a EU může přijít o pozici čistého vývozce vepřového masa. Vepřové by také mohlo v důsledku další kontroverzní směrnice Bruselu, platné pro všechny země EU od ledna 2013, výrazně podražit, napsala dnes agentura Reuters po dotazech u představitelů sektoru chovu prasat v jednotlivých zemích.

Hlavní změna směrnice se týká březích prasnic, které se od ledna 2013 budou muset chovat ve skupině s ostatními prasnicemi, aby měly více prostoru než při odděleném chovu. Náklady nařízení na jednu březí prasnici se ale v EU v průměru odhadují na více než 9000 korun, a část farmářů tak raději z oboru odejde.

Omezení stavu prasat hrozí zvláště ve Španělsku, které je vedle Německa největším evropským producentem vepřového. Španělští farmáři kvůli špatné ekonomické situaci země nemají přístup k úvěrům a při nižší velikosti stád nebude jejich podnikání rentabilní, řekl ředitel sdružení španělského chovu prasat Alberto Herranz.

Herranz pokládá odhad poklesu počtu chovaných prasat o 5-10 procent za „odůvodněný“. Snížení ve stejném rozsahu v EU předpokládá i šéf anglické asociace BPEX Stewart Houston. „Nyní existují jen tři země, které směrnici plní na sto procent, a to je Lucembursko, Británie a Švédsko. To znamená, že někteří podmínky chovu změní, zatímco někteří z odvětví odejdou,“ dodal.

Podle Houstona záměr odejít z chovu prasat podporují i nynější vysoké ceny krmných obilnin a sóji. Údaje BPEX ukazují, že za poslední rok se počet březích prasnic v EU snížil o tři procenta, což naznačuje, že proces odchodu z oboru už začal.

Nedávná zpráva BPEX odhaduje, že pokles počtu prasat v EU o pět procent povede k růstu cen o deset procent. Desetiprocentní pokles stavů však už podle BPEX vyvolá závažné regionální nedostatky a „výrazné cenové nárůsty“.

Desetiprocentní pokles počtu prasat také ohrozí pozici EU jako vývozce vepřového. „Očekává se, že změny platné od roku 2013 udělají z EU čistého dovozce vepřového,“ řekl mluvčí německého sdružení farmářů. EU vyváží vepřové zejména do Ruska, Číny a Hongkongu a loni hodnota tohoto vývozu dosáhla 4,6 miliardy eur (115 miliard korun), plyne z údajů Evropské komise.

Český ministr zemědělství Petr Bendl minulý měsíc ujišťoval, že Česku kvůli evropské směrnici nedostatek vepřového masa ani jeho výrazné zdražení příští rok nehrozí. Chovatelé však odhadují, že vepřové, které je v Česku nejoblíbenějším masem, může podražit až o 20 procent.

Poté, co letos v lednu začala platit směrnice zakazující chov slepic v menších klecích, se v Evropě prudce zvýšily ceny vajec. Na českém trhu vejce podražily až o 100 procent, hlavně proto, že byl zakázán dovoz vajec ze zemí jako Polsko, kde chovatelé bruselské předpisy příliš neplnili.