Občané EU se zřejmě snáze dostanou ke státní zemědělské půdě | E15.cz

Občané EU se zřejmě snáze dostanou ke státní zemědělské půdě

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Sněmovna propustila do závěrečného čtení vládní novelu o prodeji státní zemědělské a lesní půdy. Novela umožní prodej této půdy občanům EU, Norska, Švýcarska nebo Islandu. Předloha souvisí se schválenou novelou devizového zákona, která zrušila zákonné omezení nákupu zemědělské půdy pro cizince.

Novela má zabezpečit prodej zemědělských pozemků farmářům, kteří na nich již hospodaří. Podmínkou bude, aby plocha pole činila nejméně deset hektarů a zemědělci na ní hospodařili aspoň 36 měsíců. Cílem návrhu je podle vlády také sjednotit podmínky pro převody zemědělských pozemků na zemědělské podnikatele a zamezit přednostnímu nabývání pozemků osobami, které neprovozují zemědělskou výrobu.

Zemědělský výbor doporučil zpřesnit ustanovení upravující postup v případě, že o pozemek projeví zájem víc zájemců. Pozemkový fond je nebude muset vyzývat k předložení nabídkové ceny, pokud mezi nimi bude například oprávněná osoba s nevypořádaným restitučním nárokem, který představuje alespoň 50 procent z minimální ceny pozemku.

Česko si před vstupem do EU vyjednalo na prodej nemovitostí určených k bydlení pětileté a zemědělské půdy sedmileté přechodné období. V případě bydlení se tak ustanovení devizového zákona nevyužívá už od předloňského května, protože smlouva o přistoupení k EU je nadřazenou právní normou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah