Polská opozice chce hlavu ministra zemědělství kvůli kauze hovězího

Celníci kontrolují maso dovážené z Polska

Celníci kontrolují maso dovážené z Polska Zdroj: ČTK

...
...
...
Celníci kontrolují maso dovážené z Polska
5
Fotogalerie

Aféra s hovězím masem otřásá polskou politickou scénou. Tamní opozocie žádala, aby ve funkci skončil ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski. Podle zástupců opozičních stran je politik z vládnoucí strany Právo a spravedlnost neschopný a zemědělcům nepomáhá. Vzhledem k rozložení sil v Sejmu, dolní komoře parlamentu, šance na odvolání Ardanowského byly mizivé a ve čtvrtek Sejm návrh smetl pod stůl.

Poslankyně opozičního klubu Občanská platforma-Občanská koalice (PO-KO) Dorota Niedzielová při středeční parlamentní debatě Ardanowskému vytýkala, že nebyl schopen správně reagovat na reportáž televize TVN o tom, že na jatkách u města Ostrów Mazowiecka ležícím severovýchodně od Varšavy se porážejí nemocné krávy a jejich maso se následně prodává.

„Když vypukl skandál, ministr nejdříve mlčel a pak začal obviňovat novináře,“ řekla podle portálu wyborcza.pl poslankyně s tím, že maso z nemocných krav bylo pět dní rozváženo po Evropě.

Hovězí se dostalo do řady zemí Evropské unie, včetně Česka nebo Slovenska. Kvůli tomu utrpěla pověst Polska, podotkla. Tvrdí, že příčinou této situace je krize v polské veterinární inspekci, její nedostatečné financování i to, že bez konkurzu bylo vyměněno 13 ze 16 šéfů regionálních veterinárních inspekcí.

Ardanowského se zastal jeho stranický kolega Zbigniew Dolata. Šéf resortu zemědělství podle Dolaty během aféry kolem hovězího "podniknul správné kroky" a šlo prý o výjimečný jev. Poslance z PO-KO obvinil, že svým chováním v této záležitosti "vědomě škodí" zájmům polského zemědělství. Dodal, že polské potraviny jsou zdravé a chutné.

Porážka nemocného dobytka a následný prodej jejich masa nebyly jedinou aférou, která v poslední době uškodila pověsti polských potravin. Čeští veterináři několikrát v polském mase, hovězím i kuřecím, objevili bakterie salmonely.

Naposledy to bylo začátkem tohoto týdne ve více než půl tuně kuřecích řízků. Českého ministra zemědělství Miroslava Tomana, který polskou stranu kvůli problémům s potravinami opakovaně kritizoval, čeká v půlce dubna další schůzka s Ardanowským.