Polsko hledá náhradu za ruský trh. Žádá USA o zrušení restrikcí pro jablka | E15.cz

Polsko hledá náhradu za ruský trh. Žádá USA o zrušení restrikcí pro jablka

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: 7 Tomas Blazek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Polsko se snaží přesvědčit Spojené státy, aby kvůli ruskému embargu na dovoz potravin otevřely svůj trh polským jablkům. Polský velvyslanec ve Washingtonu Ryszard Schnepf se setkal s náměstkem amerického ministra zemědělství Michaelem Scusem a požádal ho o zrychlený postup v této věci, napsala agentura PAP.

Polsko podle Schnepfa počítá s podporou USA, svého spojence, nejen v oblasti vojenství, ale také obchodu. „Protože USA také ovlivnily ruské sankce, mají více pochopení pro situaci“ Polska, prohlásil.

Scuse podle velvyslance nevyloučil použití zrychleného postupu. Polští úředníci by se měli setkat s úředníky amerického úřadu zodpovědného za vydávání licencí na dovoz potravin 18. srpna, dodal.

Americký trh je pro jablka z Evropské unie mnoho let zavřený. Jedinou výjimkou je Itálie, která může do USA vyvážet jablka a hrušky. Polsko by mohlo také do USA vyvážet zeleninu, jako brokolici a papriku.

Zboží, kterého se týká ruský bojkot
Seznam zemědělských produktů, surovin a potravin, jejichž zemí původu jsou Spojené státy americké, země Evropské unie, Kanada, Austrálie a Norské království a jejichž dovoz do Ruské federace byl na rok zakázán:
- Maso velkého rohatého skotu, čerstvé nebo chlazené;
- Maso velkého rohatého skotu mražené;
- Vepřové maso čerstvé, chlazené nebo mražené;
- Maso a masné produkty z domácí drůbeže, čerstvé, chlazené nebo mražené;
- Maso solené, v nálevu, sušené nebo uzené;
- Ryby a raci, měkkýši a další vodní bezobratlí;
- Mléko a mléčná produkce;
- Zelenina, jedlé okopaniny a hlízovité plody;
- Ovoce a ořechy;
- Salámy a podobné produkty z masa, masných výrobků nebo krve, hotové potraviny vyrobené na jejich základě;
- Mléčné produkty a potraviny vyrobené na základě rostlinných tuků.

Polsko je největším producentem jablek v Evropě s roční produkcí kolem tří milionů tun. Více než třetinu produkce vyváží. Podle ministerstva zahraniční do Ruska loni vyvezlo zhruba 700 tisíc tun jablek.

Podle údajů statistického úřadu hodnota vývozu ovoce a zeleniny do Ruska, na který nyní platí embargo, loni činila 316 milionů eur (8,8 miliardy korun). Jablka se na této částce podílela téměř 90 procenty. Polsko nedávno překonalo Čínu a stalo se největším světovým vývozcem ovoce.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah