Ptačí chřipka zatím způsobila škody za osm milionů korun | E15.cz

Ptačí chřipka zatím způsobila škody za osm milionů korun

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Škoda spojená se zásahy proti ptačí chřipce v chovech se zatím podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) pohybuje mezi sedmi a osmi miliony korun. Ministerstvo má v záloze 31 milionů korun, kdyby to na kompenzace nestačilo, je možné sáhnout do rozpočtové rezervy.

Jurečka to řekl po zasedání kabinetu, na kterém vládní kolegy informoval o situaci kolem ptačí chřipky. Ptačí chřipka se v Česku objevila před dvěma týdny, zatím veterináři zachytili šest ohnisek a do soboty utratili přes 13 tisíc ptáků.

Nákaza se v Česku objevila po deseti letech a je také v mnoha dalších evropských zemích. Jurečka poznamenal, že před deseti lety škody dosáhly 50 milionů korun, a apeloval na majitele vybitých kusů, aby se o náhradu přihlásili v určeném termínu, tedy do šesti týdnů od utracení drůbeže. Kvůli nákaze platí zákaz pořádání výstav ptáků, komerční chovatelé nesmějí ptactvo mít ve volném výběhu, jinak jim hrozí až dvoumilionová pokuta.

"Stát je připraven kompenzovat chovatelům náhrady škod spojené s ptačí chřipkou, ministr zemědělství dnes vládu informoval o aktuální situaci," uvedl v průběhu zasedání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na twitteru. Strakova akademie také na sociálních sítích ujistila, že stát je na zvládání nákazy dobře připraven.

 

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah