Řečtí zemědělci možná získají přístup na ruský trh, půjčku Putin neslíbil | E15.cz

Řečtí zemědělci možná získají přístup na ruský trh, půjčku Putin neslíbil

Ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras
Ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin a řecký premiér Alexis Tsipras v Petrohradě diskutovali o možnosti dodávek řecké zemědělské produkce do Ruska, případnou finanční pomoc Ruska podlomené řecké ekonomice ale neprojednávali.

Možnost dodávek zemědělské produkce, které by ovšem nenarušovaly vyhlášené ruské embargo ani režim západních sankcí, mají podle kremelského mluvčího Dmitrije Peskova v nejbližší době posoudit experti na zasedání speciálně vytvořené rusko-řecké pracovní skupiny.

Blokováním dovozu, zejména potravinářské produkce, Rusko reagovalo na sankce Evropské unie, vyhlášené po anexi Krymu a povstání v ukrajinském Donbasu. Na Řecko se jako na člena EU ruské sankce vztahují rovněž a případné dodávky z Řecka je podle Peskova nemají narušit. Prolomeny prý nemají být ani protiruské sankce vyhlášené Západem.

Peskov už dříve prohlásil, že jakékoli úvahy o ruské finanční pomoci jsou předběžné, mimo jiné i proto, že Atény Moskvu o nic takového nežádají

Předmětem jednání Putina s Tspirasem, které bylo podle Peskova obsáhlé, byla i možnost energetické a investiční spolupráce, nikoli ale možná ruská finanční pomoc zadluženému Řecku. „Otázka ruské finanční pomoci Řecku projednávána nebyla,“ konstatoval ruský mluvčí.

Peskov už dříve prohlásil, že jakékoli úvahy o ruské finanční pomoci jsou předběžné, mimo jiné i proto, že Atény Moskvu o nic takového nežádají. Náměstek ruského ministra financí Sergej Storčak ve čtvrtek novinářům řekl, že v ruském rozpočtu, poznamenaném sankcemi a pádem kurzu ruské měny, žádné zdroje na pomoc Řecku nejsou.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah