Tradiční české zemědělství je podle Veleby ohroženo erozí půdy | E15.cz

Tradiční české zemědělství je podle Veleby ohroženo erozí půdy

staronový šéf Agrární komory Josef Veleba
staronový šéf Agrární komory Josef Veleba
• 
ZDROJ: ctk

mkr

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozsáhlá eroze půdy by mohla omezit návrat k tradičnímu zemědělství, k podpoře dobytka a menších polí s rezízky, uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Agrární komory Jan Veleba. Ocenil ale, že se ministerstvo zemědělství problematikou eroze půdy začalo konečně zabývat.

„Protierozní opatření jsou potřeba, ale žádné opatření od stolu nepomůže situaci v českém zemědělství. Vraťme do České republiky zákonitosti, které tu byly. Bez skotu, bez zelených ploch to půjde obtížně,“ zdůraznil Veleba a posteskl si na tím, že počet dobytka v Česku neustále ubývá.

Další host Otázek VM ředitel Geologického ústavu Akademie věd ČR Václav Cílek poukázal na to, že Česko přišlo v posledních dvaceti letech o více než 2510 tisíc hektarů orné půdy. Následky přístupu socialistických experimentátorů prý poneseme sto let. Cílek ocenil, že se po těch dvaceti letech „konečně ministerstvo rozhoupalo k něčemu, co vypadá jako účinná akce.“

Ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS) pak uvedl, že resort chystá opatření, která by zamezila erozi půdy alespoň u 15procent ploch. Své tvrzení pak posílil ubezpečením, že se chystají od příštího roku pokuty. Pokud by prý eroze pokračovala, chce ministerstvo zpřísněné podmínky ještě rozšířit.

Podle zemědělců ale Fuksa nepodporuje české farmáře a zemědělce. Ministr na to reagoval slovy, že 95 procent politiky se dělá v Bruselu a stát ji pouze aplikuje. Fuksa se též snažil svými slovy ubezpečit o tom, že prioritou státu je podpora domácí produkce a zahrádkářství. „Zda se však budou prodávat kvalitní nebo nekvalitní potraviny, to je věc, kterou stát nedokáže ovlivnit,“ řekl.

Toto tvzení označil za „alibistické“ další host OVM senátor KDU-ČSL Petr Šilar a dodal, že v programovém prohlášení vlády není žádná poznámka o tom, že by mělo být Česko potravinově soběstačné.

Veleba: Jsem proti plánu prodávat půdu cizincům

Veleba vysvětlil, že je proti záměru prodat zemědělskou půdu cizincům. Podle něj totiž nebudou chtít v zemědělské výrobě pokračovat, jen vybijí dobytek, české zemědělce propustí a donutí české zákazníky a spotřebitele nakupovat výrobky zahraniční produkce.

Veleba si v této souvislosti nenechal ujít kritiku šéfa diplomacie Karla Schwarzenberga (TOP 09), který údajně nehájí české zájmy, když se o změně zákona jednalo v EU a na českých zemědělcích mu tudíž nezáleží.

Autor: mkr

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah