Víno, olivy a parmezán v ohrožení. Italští farmáři sčítají škody nebývalého sucha | E15.cz

Víno, olivy a parmezán v ohrožení. Italští farmáři sčítají škody nebývalého sucha

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Nebývalé sucho, které v posledních týdnech sužuje Itálii, postihlo dvě třetiny zemědělské půdy a tamním farmářům způsobilo zatím škody ve výši asi dvou miliard eur. Informovala o tom agentura ANSA. Nejméně deset italských regionů připravuje žádost, aby vláda v jejich oblasti vyhlásila kvůli suchu kalamitní stav. Obyvatelům Říma hrozí v nejbližších dnech omezení dodávek vody.

Farmářská asociace Coldiretti odhadla zatím škody v rostlinné i živočišné výrobě na dvě miliardy eur. Podle asociace se sucho odrazí mimo jiné na poklesu produkce mléka, postiženi jsou také pěstitelé rajčat v jihovýchodním regionu Apulie a prakticky po celé Itálii i vinaři a pěstitelé olivovníků. Sucho se zřejmě odrazí i na produkci pravého parmezánu a vyhlášeného pršutu, které pocházejí z regionu Emilia-Romagna.

Podle meteorologů zažívá Itálie jedno z nejhorších suchých období za šedesát let, v některých oblastech jsou srážkové úhrny asi 80 procent pod normálem. Italská televize Sky TG24 v neděli uvedla, že například v Římě zaznamenali v letošním prvním pololetí jen 26 deštivých dnů, zatímco loni jich bylo v prvních šesti měsících roku 1988.

Minulý týden nařídil guvernér regionu Lazio, v němž leží i Řím, zastavit kvůli suchu čerpání vody z jezera Bracciano. Z něj pochází i část dodávek vody do římské metropole. Společnost ACEA, která provozuje římský vodárenský systém, posléze pohrozila, že kvůli tomu omezí dodávky vody obyvatelům. Podle místního tisku by už tento týden mohli být Římané bez vody až osm hodin denně.

O případném omezení dodávek vody v Římě by měli ve středu nebo ve čtvrtek jednat zástupci vedení regionu Lazio a firmy ACEA, v níž má většinový podíl město Řím, s ministrem životního prostředí Gianem Lukou Gallettim.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah