Vláda zachová zelenou naftu, ale s nižší podporou

zemědělci, farmáři

zemědělci, farmáři Zdroj: ctk

Vláda chce zachovat daňové zvýhodnění nafty pro zemědělce až do roku 2014, v příštím roce se však vratka spotřební daně sníží ze současných 60 na 40 procent. Po jednání s Asociací soukromého zemědělství (ASZ) to řekl premiér Petr Nečas (ODS).

Původně měla být takzvaná zelená nafta zrušena od roku 2013, to kabinet před před dvěma týdny . „Naše dohoda spočívá v tom, že zelená nafta skončí, nicméně bude zaveden přechodný mechanismus, který umožní v roce 2013 snížit procento vratky ze současných 60 procent na 40 procent,“ uvedl Nečas. „Nevymysleli jsme nic nového, používáme v podstatě stejný model, který používá Německo,“ dodal premiér. Dnešního jednání se zúčastnili také ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

„Technicky to provedeme tak, že v rámci druhého čtení příslušného návrhu zákona ve sněmovně načteme tento pozměňovací návrh,“ popsal Nečas plánovaný postup vlády.

Nyní mají čeští sedláci nárok na vrácení 60 procent spotřební daně, kterou zaplatili při nákupu nafty spotřebované při zemědělských činnostech. Po zrušení zelené nafty by podle Agrární komory platili téměř o 12 korun za litr více než rakouští zemědělci a o devět Kč více než Poláci. Ročně by tak přišli zhruba o 1,8 miliardy korun. V případě úplného zrušení zelené nafty by se Česko přiřadilo ke Slovensku, které je zatím jedinou zemí v Evropské unii, kde podobnou úlevu sedláci nemají.

Koncem června na protest proti plánovanému zrušení daňového zvýhodnění zemědělců zpomalovaly zemědělské stroje na řadě míst Česka dopravu na silnicích. ASZ se na rozdíl od ostatních agrárních organizací k protestu nepřipojila. Nečas následně uvedl, že je dále ochoten jednat jen s asociací, „která nevydírá“.

S Agrární komorou a dalšími organizátory blokád, kteří v souhrnu představují zhruba 80 procent českého zemědělství, mluvit odmítá. ASZ reprezentuje zájmy menších sedláků, kteří jsou v Česku v menšině, její šéf je podobně jako Nečas i Bendl aktivním členem ODS.