Airbus zaplatí za urovnání obvinění z korupce přes 90 miliard | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak vydělat v těžkých časech

Více k tématu

Airbus zaplatí za urovnání obvinění z korupce 90 miliard. Žádná jiná firma nemusela dát tolik

ČTK, vaj

Evropský výrobce letadel Airbus urovná obvinění z korupce částkou zhruba 3,6 miliardy eur (téměř 91 miliard korun), oznámila francouzská prokuratura.

Podle odborníků jde o největší urovnání korupční kauzy v historii, uvedla agentura Reuters. Firmu vyšetřovaly úřady ve Francii a Británii kvůli podezření z korupce v souvislosti s prodejem letadel z doby před více než deseti lety. V USA pak Airbus čelil vyšetřování kvůli porušování exportních pravidel.

Airbus již v úterý oznámil, že s úřady ve Francii, Británii a v USA dosáhl předběžné dohody o urovnání obvinění z korupce. Podle zprávy francouzské prokuratury zaplatí firma ve Francii pokutu 2,08 miliardy eur. Británie obdrží 984 milionů eur a Spojené státy 526 milionů eur, upřesnila agentura AFP.

Boeing poprvé za 22 let vykázal celoroční ztrátu. Mohou za to letadla 737 MAX

Společnost Airbus se zaplacením pokut vyhne trestnímu stíhání, kvůli kterému by firmě hrozilo, že bude odstřižena od veřejných zakázek v Evropské unii a ve Spojených státech. Akcie podniku si kolem 15:30 SEČ připisovaly zhruba 0,3 procenta.

Airbus v loňském roce vystřídal na postu největšího světového výrobce letadel amerického konkurenta Boeing. Ten se v současnosti potýká s problémy kolem letadel 737 MAX, jejichž provoz byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.

Neviditelný bombardér za dvě miliardy dolarů. Podívejte se na fascinující B-2 Spirit
Přepravní obr slaví patnáct let od prvního letu. Airbus A380 nevznikal lehce

Autor: ČTK, vaj
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!