B-2 Spirit: neviditelný bombardér za dvě miliardy dolarů | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Neviditelný bombardér za dvě miliardy dolarů. Podívejte se na fascinující B-2 Spirit

Jiří Frydlewicz

Jiří Frydlewicz

Jeden z nejvíce fascinujících letounů v historii lidstva. I tak by se dal popsat americký bombardér B-2 Spirit, ktrerý vyrobila společnost Northrop Grumman. Armáda Spojených států jej do svého užívání zařadila roku 1997 a létá s ním dodnes. Celkem existuje pouhých jednadvacet letounů B-2. Kromě vzhledu a technologických schopností je astronomická jejich cena. Jeden stroj vyjde na více než dvě miliardy dolarů, tedy přes 45 miliard korun. Stroj by se do pěti let měl dočkat svého nástupce. V utajení se podle serveru CNN pracuje na vývoji nové generace letounu, který ponese označení B-21 Raider.

Hlavní výhodou letounu je technologie stealth. Díky tvaru křídel a technologiím na jeho palubě může bez povšimnutí radarů pronikat i na vysoce střežená území. Tomu napomáhá i to, že je bombardér B-2 vyroben především z uhlíkových kompozitů. To omezuje množství vyzářených či odražených zvukových, infračervených, optických i radarových signálů na minimum.

Veřejnosti byl B-2 Spirit poprvé představen 22. listopadu roku 1988 v kalifornském Palmdale a první testovací let se uskutečnil o rok později. Původně mělo být vyrobeno celkem 135 kusů, nakonec se však tento počet snížil na již zmíněných 21. 

V ostré akci byl letoun poprvé použit v roce 1999 v Kosovu, při níž letěly stroje B-2 ze Spojených států až na Balkán a zpět bez mezipřistání. Proběhlo jen několik tankování za letu. Nejvážnější nehoda se stala 23. února 2008, kdy se letoun B-2 zřítil krátce po startu z Andersenovy letecké základny na Guamu. Oba piloti nicméně nehodu přežili.

Přepravní obr slaví patnáct let od prvního letu. Airbus A380 nevznikal lehce
Beluga míří na nebe. Gigantický Airbus získal důležitou certifikaci
Nejbezpečnější aerolinky pro rok 2020. Na špičce se umístily již posedmé australské Qantas
Boeing žene piloty na simulátory modelu 737 MAX, přístrojů je ale nedostatek

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!