Amazon: Prodej vinylů vzrostl za pět let o 745 procent | E15.cz

Amazon: Prodej vinylů vzrostl za pět let o 745 procent

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V době, kdy je možné strávit hodiny poslechem hudby z mobilního telefonu, se překvapivě daří vinylovým deskám. Prodeje kdysi odepisované technologie v poslední letech nepřetržitě rostou. Nově to potvrzuje také Amazon. Podle něj je firmy "nejrychleji rostoucí hudební nosič v jejich nabídce".

Podle Amazonu se počet prodaných černých desek za posledních pět let téměř zosminásobil. Jak uvádí webu TheVerge.com, od roku 2008 počet prodaných vinylů vzrostl na Amazonu o 745 procent. Samotný Amazon však nesdělil, kolik desek celkově prodal.

Fakt, že o vinylové desky je stále větší zájem, potvrzuje také Asociace amerického nahrávacího průmyslu. Podle jejich výzkumu se v loňském roce podílel vinyl na celkových prodejích sice jen dvěma procenty ve srovnání s předešlým rokem 2011 však počet prodaných desek vzrostl o 29 procent.

Populární, ale stále pro úzkou skupinu lidí

Jedním z důvodů, proč popularita gramofonových desek stoupá, je také fakt, že prodej ostatních formátů klesá. Download prodeje jsou slabé a CD míří do zapomnění, tvrdí TheVerge.com. Bez ohledu na to vinyly kupuje jen úzká skupina posluchačů, dodává web.

Podle serveru Lupa.cz souběžně s vinylem stoupá popularita online streamu a služeb jako Spotify, Grooveshark nebo Pandora.

Nejprodávanější vinyl na britském Amazonu od roku 1999
Daft Punk - Random Acces Memories (vyšlo v květnu 2013)
Adele - 21 (vyšlo v lednu 2011)
Amy Winehouse - Back To Black (vyšlo v říjnu 2006)

Reportáž E15: Svět žádá české gramofony. V Litovli je nestíhají vyrábět

U Berouna tiskne desky i Lady Gaga

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah