Amazon staví další obří větrný park, aby dodržel svůj ekologický slib | E15.cz

Amazon staví další obří větrný park, aby dodržel svůj ekologický slib

Ilustrační foto větrné elektrárny
Ilustrační foto větrné elektrárny
• 
ZDROJ: Martin Pinkas/Euro

Marek Schwarzmann

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký internetový obchod Amazon zahájil přípravy na výstavbu dalšího vlastního parku větrníků v Severní Karolíně o celkovém výkonu 208 megawattů. První část projektu by měla být dokončena v prosinci 2016 a měla by generovat 670 tisíc megawatthodin ročně. Krok Amazonu je součástí plnění veřejného slibu, že do konce roku 2016 bude 40 procent jeho veškeré spotřebovávané energie pocházet z OZE.

Podíl zelené elektřiny, kterou servery Amazonu celkově spotřebovávají, letos v dubnu činil kolem 25 procent. Nové větrné farmy v okrscích Perquimans a Pasquotank jsou jen částí série zelených projektů, které má na starosti dceřinka Amazon Web Services.

Už v lednu byly například zahájeny přípravy výstavby větrné farmy o ročním výkonu půl milionu megawatthodin v Benton County v Indianě a zároveň testování nové baterie z dílny Elona Muska a jeho Tesly. V červnu zase začala vznikat solární farma na východě Virginie o výkonu 170 tisíc megawatthodin ročně.

Tyto zelené projekty Amazonu by po svém dokončení měly generovat celkem 1,3 milionu megawatthodin zelené energie ročně, což by stačilo přibližně 122 tisícovkám amerických domácností. „Jsme daleko od dokončení, budeme pokračovat ve zvyšování podílu zelené energie i nadále,“ prohlásil Jerry Hunter, viceprezident pro infrastrukturu Amazonu. Na projektech firma spolupracuje s americkou Iberdrola Renewables, která pro něj elektrárny staví a provozuje.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah