Analytici: Insolvence by byla nejlepším řešením situace OKD | E15.cz

Analytici: Insolvence by byla nejlepším řešením situace OKD

Analytici: Insolvence by byla nejlepším řešením situace OKD
Konec tězby v dolu 9.května ve Stonavě
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Případné vyhlášení insolvence je nejčistším řešením problémů černouhelné OKD, shodují se analytici. Někteří upozorňují na to, že by se tímto krokem zvýšilo riziko ukončení těžby. Vedení těžební společnosti bude o platební neschopnosti jednat v úterý.

„Mělo by nastat standardní insolvenční řízení. Soud by rozhodl, zda půjde o konkurs, či reorganizaci,“ řekl hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Upozornil, že bankrot firmy není v tržní ekonomice nic neobvyklého. „Ekonomiku vlastně očišťuje od již nepřínosné produkce a umožňuje příslušný kapitál přesměrovat do perspektivnějších odvětví,“ uvedl.

Možné vyvlastnění nebo znárodnění firmy státem, které podporuje prezident Miloš Zeman, podle Kovandy dobrým řešením není. „Stát by tím vyslal nepříznivý signál mezinárodní investorské komunitě, což by mohlo Česko dlouhodobě ekonomicky poškodit,“ upozornil Kovanda.

Osvědčená strategie

Podle analytika společnosti Colosseum Štěpána Pírka je strategie Ad Hoc Group (AHG), která od února vlastní společnost New World Resources (NWR), majitelku OKD, od počátku zjevná. „Jde o to koupit problematické aktivum a přimět stát jej finančně sanovat. Subjekty, které se v této firmě seskupily, podobnou strategii úspěšně používají v jiných případech v jiných zemích,“ řekl.

„Vlastnící velmi dobře ví, že firma už je prakticky insolventní a nemá budoucnost. Teď se budou snažit strukturovat podnik tak, aby mohli odprodat výnosná aktiva a zároveň přesunout obrovské dluhy a závazky vůči zaměstnancům a třetím stranám na stát,“ doplnil analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Skupinu, která v ČR působí pod souhrnným názvem AHG, tvoří společnosti Ashmore Investment Management Limited, M&G Investment Management Limited a Gramercy Funds Management LLC.

Odvážný postoj

AHG v posledních týdnech nabídla státu možnost vstupu do firmy i odkup. Zástupci vlády to ale odmítli, nabízené podmínky jsou podle nich pro stát nevýhodné. Generální ředitel NWR Gareth Penny ve čtvrtek uvedl, že OKD má hotovost do poloviny května.

„Z čistě ekonomického pohledu je správné řešení, aby stát nedotoval z peněz daňových poplatníků rizikové soukromé investice. Z politického pohledu je takový postoj velmi odvážný,“ dodal Pírko.

Poptávka existuje

Analytik Petr Hlinomaz míní, že by bylo nejlepší, kdyby se OKD stala součástí vertikální struktury doly - koksovny - ocelářství, tedy aby se dostala do vlastnictví svých odběratelů uhlí. „Riziko ukončení těžby případnou insolvencí OKD vzrůstá. A dokud v severomoravském regionu fungují hutě a ocelárny, tak by to bylo ukončení těžby předčasné, protože poptávka po koksovatelném uhlí bude zatím existovat,“ dodal.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) dnes řekl, že případné vyhlášení insolvence OKD automaticky neznamená, že bude ukončena těžba. „V případě, že nebudou manažeři a zaměstnavatelé firmy plnit svoje povinnosti, stát přijme mimořádná opatření,“ dodal ministr.

V OKD nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa lidí v navazujících profesích. NWR loni meziročně prohloubila ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dříve. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého zadlužení firmy.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!