Apple zvýšil zisk na 320 miliard, prodej iPhonů ale zaostal za očekáváním | E15.cz

Apple zvýšil zisk na 320 miliard, prodej iPhonů ale zaostal za očekáváním

Apple
Apple
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Americká technologická společnost Apple zvýšila ve čtvrtém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 32 procent na 14,125 miliardy dolarů (320 miliard korun). Odbyt jejích telefonů iPhone však zaostal za očekáváním. Firma navíc varovala, že očekávání by nemusely splnit ani její celkové tržby v novém čtvrtletí, které zahrnuje klíčovou vánoční sezonu. Akcie podniku po zveřejnění výsledků ztrácely více než čtyři procenta.

Firma ve čtvrtém finančním čtvrtletí, které skončilo 30. září, prodala zhruba 46,9 milionu telefonů iPhone ve srovnání s 46,7 milionu před rokem. Analytici přitom čtvrtletní prodej odhadovali na 47,5 milionu. Průměrná prodejní cena těchto přístrojů však stoupla na 793 dolarů (téměř 18 tisíc korun), takže výrazně překonala očekávání.

Celkové tržby společnosti se ve čtvrtletí meziročně zvýšily téměř o pětinu na 62,9 miliardy dolarů. V nynějším čtvrtletí očekává Apple tržby 89 až 93 miliard dolarů, průměrný odhad analytiků přitom činí 93 miliard dolarů, upozornila agentura Reuters.

Apple je nejhodnotnější technologickou společností na světě. V celém uplynulém finančním roce zvýšila firma čistý zisk zhruba o 23 procent na 59,5 miliardy dolarů (1,35 bilionu korun). Její tržby stouply o 16 procent na 265,6 miliardy dolarů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah