Argentina chce zvýšit investice do obnovitelných zdrojů na půl bilionu

Solární elektrárna, ilustrační foto

Solární elektrárna, ilustrační foto Zdroj: Pixabay.com

Argentinská vláda plánuje přilákat zahraniční investory do obnovitelných zdrojů energie. Celkem by v příštím desetiletí chtěla získat od investorů 20 miliard dolarů (477,2 miliardy korun) a do roku 2025 zvýšit podíl výroby energie z obnovitelných zdrojů na celkové produkci na pětinu ze současného jednoho procenta, píše list Financial Times. Argentina je díky velké rozloze polopouští na severu jedním z největrnějších a nejslunnějších míst na světě.

Snaha o rozvoj obnovitelných zdrojů energie v Argentiny přichází v době širšího rozvoje obnovitelné energie v rozvojových zemích. Investice do obnovitelných zdrojů v rozvojových zemích loni poprvé překročily investice v rozvinutých zemích.

Největší podíl na celosvětových investicích do obnovitelných zdrojů, které činily 286 miliard dolarů, měla loni Čína, a to víc než třetinový. Vysoké však byly i v Latinské Americe. Mexiko a Chile loni více než zdvojnásobily své investice a více než polovina elektřiny v Uruguayi nyní pochází z obnovitelných zdrojů, zbytek je z vodních elektráren.

Analytici považují investice do obnovitelných zdrojů v Argentině za jedny z nejslibnějších investičních příležitostí. Ty by také mohly kompenzovat zklamání z investic do obrovských břidlicových formací v Patagonii, v oblasti Vaca Muerta. Tam jsou podle odhadů jedny z největších rezerv ropy a plynu na světě, kvůli vysokým nákladům na těžbu a nízkým cenám ropy však zatím nepřilákaly příliš zájmu investorů.

Argentina je závislá hlavně na výrobě elektřiny z fosilních paliv, které mají na celkové produkci elektřiny zhruba dvoutřetinový podíl.

Zbytek poskytují vodní a jaderné elektrárny. Vláda doufá, že v příštím desetiletí dosáhne kapacita výroby „čisté“ elektřiny 10 tisíc megawatt. To by snížilo závislost země na nákladném dovozu energií, který je největší zátěží fiskálního deficitu a jedním z hlavních důvodů hospodářských problémů země.