Arménská jaderná elektrárna Metsamor projde modernizací. Financování se ujme Česká exportní banka | E15.cz

Arménská jaderná elektrárna Metsamor projde modernizací. Financování se ujme Česká exportní banka

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Česká exportní banka (ČEB) bude financovat modernizaci arménské jaderné elektrárny Metsamor. Poprvé tak vstupuje na tamní trh. Banka poskytne výrobci Škoda JS záruky za 24 milionů korun na vývoz systému pro řízení pohonů reaktoru. ČEB to dnes uvedla v tiskové zprávě.

"Zakázka je úspěchem pro celý český energetický sektor i pro Českou exportní banku, pro kterou je tento obchodní případ zároveň vůbec prvním na území Arménie," uvedl generální ředitel ČEB Karel Bureš.

Škoda JS obdobný systém již dodala pro bloky typu VVER 440 v Čechách, na Slovensku a v současné době probíhají dodávky pro jadernou elektrárnu Pakš v Maďarsku.

Elektrárna Metsamor se nachází asi 30 kilometrů od metropole Jerevan a svým výkonem pokrývá skoro polovinu elektrické spotřeby země. Elektrárna je osazena reaktory VVER 440 V 270 sovětské výroby, které jsou blízce příbuzné s dukovanskými reaktory s modifikací pro náročné seismické podmínky.

ČEB spolupracuje se Škodou JS už od roku 2001. Za tu dobu ČEB pomohla tomuto tuzemskému výrobci vyvézt technologie za 11,4 miliardy korun.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah